Share

صندوق کودکان ملل متحد نسبت به وضعیت کودکان در مناطق جنگی جهان هشدار داد. به‌گفته یونیسف در سال ۲۰۱۸ در این مناطق کودکان خشونت بسیار شدیدی را متحمل شده‌‌اند. در سوریه و افغانستان شمار کودکان قربانی جنگ در ۹ ماهه نخست سال  ۲۰۱۸ نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

کودک سوری در میان آواره‌های جنگ ـ عکس از آرشیو

کودک سوری در میان آواره‌های جنگ ـ عکس از آرشیو

مانوئل فونتن، مدیر کمک‌های اضطراری صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) جمعه ۲۸ دسامبر / ۷ دی وضعیت سال ۲۰۱۸ برای کودکان جهان را «دردناک» خواند. او گفت در مناطق جنگی جهان کودکان «به‌شدت از خشونت رنج می‌برند» و جامعه جهانی نتوانسته است از آن‌ها محافظت کند.

این وضعیت به‌ویژه در مناطق جنگی همچون سوریه، یمن، کنگو، نیجریه، سودان جنوبی، میانمار و افغانستان مشهود است و هزاران کودکان به‌طور روزمره قربانی تجاوز، ازدواج اجباری و آدم‌ربایی می‌شوند.

بر اساس آمار سازمان ملل از ماه ژانویه تا ماه سپتامبر ۲۰۱۸ تنها در سوریه مرگ ۸۷۰ کودک ثبت شده است. این تعداد، بالاترین شمار کودکان قربانی در ۹ ماهه نخست یک سال، از آغاز جنگ تاکنون در سوریه است.

در افغانستان نبز در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۸ حدود ۵ هزار کودک و نوجوان کشته یا زخمی شده‌اند و این تعداد به میزان شمار کودکان قربانی در تمام طول سال ۲۰۱۷ است.

براساس اطلاعات یونیسف، در ۹ ماهه نخست سال گذشته میلادی حدود ۷۰۰ کودک جان خود را در افغانستان از دست داده‌ بودند.

در افغانستان ۸۹ درصد قربانیان غیرنظامیِ انفجار مین‌ها و بمب‌های عمل‌نکرده را کودکان تشکیل می‌دهند.

آمار یونیسف نشان می‌دهند که در حملات هوایی به یمن دست‌کم یک هزار و ۴۲۷ کودک کشته یا زخمی شده‌اند. این آماری است که سازمان ملل توانسته آن‌ها را ثبت کند و احتمال دارد شمار قربانیان بیشتر از این باشد.

در یمن شمار زیادی از مدارس و بیمارستان‌ها نیز یا مورد حمله قرار گرفته‌‌اند و یا از آن‌ها برای اهداف نظامی استفاده کرده‌اند.

یونیسف از طرف‌های درگیری‌های نظامی خواست تا تمام فعالیت‌های خشونت‌آمیز علیه کودکان را متوقف کرده و از حمله به مدارس و بیمارستان‌ها جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید:

یونیسف: کودکان به‌طور فزاینده‌ای قربانی جنگ می‌شوند

Share