Share

در پی درخواست شبه‌نظامیان کرد یگان‌های مدافع خلق (ی پ گ)، فرماندهی ارتش سوریه اعلام کرد که نیروهای دولتی این کشور جمعه ۲۸ دسامبر / ۷ دی در شهر منبج سنگر گرفتند. استقرار ارتش سوریه در این شهر به‌دنبال اعلام حمله احتمالی ترکیه به این منطقه صورت می‌گیرد.

یک تانک ارتش سوریه ـ عکس از آرشیو

یک تانک ارتش سوریه ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش رویترز، نیروهای دولتی سوریه در بیانیه‌ای وعده داده‌اند که «امنیت همه شهروندان حاضر (در منبج) و هر کس که در این منطقه است» را تأمین کنند.

پیشتر یگان‌های مدافع خلق از این نیروها دعوت کرده بودند که در این منطقه شمالی سوریه واقع در ۳۰ کیلومتری غرب رود فرات مستقر شوند. در سال جاری میلادی مشاوران آمریکایی در این منطقه مستقر بودند.

شبه‌نظامیان کرد که آنکارا آن‌ها را تروریست‌های نزدیک به حزب کارگران کردستان (پ‌ ک‌ ک) می‌داند، گفته‌اند که اعضای آن‌ها منبج را ترک کرده‌اند تا با نیروهای «دولت اسلامی» (داعش) در شرق کشور بجنگند.

آن‌ها در بیانیه‌ای نوشتند: «از این رو ما از نیروهای دولتی دعوت می‌کنیم که هر چه سریعتر مواضعی را برای حفاظت از منبج در برابر تهدیدات ترکیه در اختیار بگیرند.»

این فراخوان یگان‌های مدافع خلق نشان‌دهنده نگرانی کردها از بازگشت نیروهای آمریکایی به کشورشان است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ۱۹ دسامبر / ۲۸ آذر از بازگرداندن حدود دو هزار سرباز آمریکایی مستقر در سوریه خبر داد. نیروهای آمریکایی در شمال سوریه از «نیروهای دموکراتیک سوریه» (ق س د) در جنگ با داعش پشتیبانی می‌کنند و یگان‌های مدافع خلق نیروی اصلی این نیروها را تشکیل می‌دهند.

تصمیم غافلگیرکننده رئیس جمهوری آمریکا با واکنش برخی از کشورهای هم‌پیمان ایالات متحده مواجه و به استعفای جیمز متیس، وزیر امور خارجه آمریکا منجر شد.

ترکیه از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه استقبال کرده اما معتقد است این اقدام مسئله حضور گروه‌های کرد در مرز این کشور را حل نمی‌کند و پایان حمایت آمریکا از کردها تهدید آن‌ها علیه ترکیه را کاهش نمی‌دهد.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه سه‌شنبه ۲۵ دسامبر / ۴ دی در یک نشست خبری گفت خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نباید به سود گروه‌های کرد در مرزهای این کشور تمام شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه چندی پیش گفته بود در حمله به کردها در شرق رود فرات «تعلل نخواهیم کرد»، اما پس از تصمیم ترامپ به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه از تعویق این حمله احتمالی خبر داد. اکنون احتمال حمله‌های مشابه به منبج و شرق رود فرات بالا گرفته است.

بیشتر بخوانید:

«آماده‌سازی نهایی» شورشیان سوری مورد حمایت ترکیه برای حمله

Share