Share

سازمان ملل دو مقام و یک شرکت ایرانی را به اتهام "قاچاق سلاح"‌ به نیجریه در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کمیته تحریم سازمان ملل روز جمعه اول اردیبهشت ۱۳۹۱ (۲۰ آوریل) اعلام کرد علی‌اکبر طباطبایی و حسین (عظیم) آقاجانی از اعضای نیروی قدس (شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران) و شرکت کشتیرانی بهینه را تحریم کرده است.

این افراد آبان ۱۳۹۰ به اتهام قاچاق اسلحه و موشک در دادگاهی در نیجریه حضور پیدا کرده بودند. یک ایرانی به نام "عظیم آقاجانی" و یک شهروند نیجریه به نام "علی عثمان عباس جقه" به اتهام قاچاق سلاح و تجهیزات نظامی از ایران به نیجریه در این تاریخ به‌طور غیرعلنی محاکمه شدند.

کمیته تحریم سازمان ملل علی‌اکبر طباطبایی و حسین (عظیم) آقاجانی از اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و شرکت کشتیرانی بهینه را تحریم کرده است

اما این افراد اتهام انتقال ۱۳ کانتینر اسلحه و ثبت آن‌ها در بارنامه‌ مصالح ساختمانی را رد کردند.

آمریکا از تحریم این افراد استقبال کرده است. بر پایه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل ایران از خرید و فروش و نقل و انتقال سلاح منع شده است.

پلیس نیجریه در اکتبر سال ۲۰۱۰ در بازرسی از یک کشتی ۱۳ کانتینر حاوی اسلحه و مواد منفجره کشف کرد. این کشتی از بندرعباس در جنوب ایران بارگیری شده بود.

پس از کشف این محموله، دولت نیجریه اعلام کرد موضوع را "بر اساس وظایف خود در چارچوب قطعنامه ۱۹۲۹"، به شورای امنیت سازمان ملل گزارش کرده است.

با این حال ایران هرگونه دخالت در ارسال این محوله را رد کرد. منوچهر متکی، وزیر خارجه وقت ایران گفت: "این سلاح‌ها توسط یک شرکت خصوصی صادر شده‌اند و ارتباطی به نیجریه نداشته‌اند."

به گفته متکی "فرد ایرانی مرتبط با این ماجرا برای چند ماه به عنوان نماینده یک شرکت خصوصی در نیجریه بوده و ارتباطی با سفارت جمهوری اسلامی در نیجریه نداشته است."

 

Share