Share

محمحمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، در یک برنامه تلویزیونی گفت که زمینه عذرخواهی سران جنبش سبز فراهم است.

شامگاه شنبه ۸ دی، محمدجواد لاریجانی در برنامه “بدون توقف” در صدا و سیما حاضر شد و در پاسخ به پرسشی در مورد رفع حصر گفت که زمینه عذرخواهی فراهم است.

ساختار این برنامه به گونه‌ای است که مهمان ویژه به پرسش‌های مجری و دیگر مهمانان که بیشتر از جوانان هستند، پاسخ می‌دهد. موضوع این قسمت از این برنامه نه دی بود اما عملا پرسش‌ها بیشتر مربوط به تظاهرات‌های پس از انتخابات ۱۳۸۸، میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی بود.

محمدعلی شفیعی، مجری و الناز قمری، فعال اجتماعی، بیشتر پرسش‌هایی مربوط به حقوق شهروندی حامیان جنبش سبز پرسیدند. از جمله این پرسش: “یکی از موضوعاتی که در حقوق بشر مطرح است و در قانون اساسی ما نیز به رسمیت شناخته شده، حق آزادی تجمع است اما در عمل شاهد رفتار دوگانه‌ای هستیم. در سال ۸۸ درخواست تجمعی صورت گرفت ولی اجازه این تجمع داده نشد و خیلی معتقد بودند که همین دلیل باعث شد که اتفاقات بعد از آن رخ دهد. اما کمی بعد از آن و در ۹ دی‌ماه همان سال اجازه تجمع داده شد و هر سال هم این تجمع را تشویق می‌کنیم. به نوعی با رفتار دوگانه‌ای مواجه هستیم که انگار هر جا به نفع مسئولان باشد از این قانون استفاده می‌کنیم که شاید همین مساله عامل اختلافات در سال ۸۸ باشد.”

محمدجواد لاریجانی به بیشتر این پرسش‌های پاسخ‌های همیشگی‌اش را داد، از قبیل اینکه: “تجمعاتی که تضمین شده، تجمعات قانونی است.”

اما در بخش پایانی این برنامه که قرار است چند بخش داشته باشد، الناز قمری در مورد سران جنبش سبز پرسید که در این برنامه همه شرکت‌کنندگان آنها را بنا به زبان سیاسی رایج حکومتی “سران فتنه” خطاب می‌کردند.

پرسش این بود: “آیا در حال حاضر زمینه عذرخواهی بعضی از لیدرهای سال ۸۸ فراهم شده است؟”

لاریجانی در پاسخ گفت: “همیشه بوده است.” او همچنین گفت: “ما بیشتر از قانون از کسی انتظار نداریم. ما می‌گوییم در چارچوب قانون باید مراعات کنند و اگر این چارچوب را رعایت نکردند به میزان عدم رعایت توبیخ خواهند شد.”

حورا مریدی، فعال فرهنگی که زنان اصولگرا را در این برنامه نمایندگی می‌کند بحث را ادامه داد و پرسید که چرا کسانی که اکنون در قدرت هستند از “سران فتنه” اعلام برائت نمی‌کنند؟ او در ادامه توضیح داد که “کسانی که در راس امور هستند و همه دغدغه‌شان حمایت از سران فتنه است. هیچ دغدغه‌ای جز رفع حصر ندارند.”

پاسخ لاریجانی موکول شد به برنامه بعد.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ۱۹ آذر گفت که با نظر سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در زمینه حصر می‌توان مخالفت کرد اما کاسه‌های داغ‌تر از «آش» اجازه نمی‌دهند از محصوران رفع حصر شود.

حسام‌الدین آشنا، مشاور رسانه‌ای دولت هم ادعا کرده که از رفع حصر، هنوز یک پوسته باقی مانده است.

مجتبی ذوالنوری، نماینده اصول‌گرای طرفدار حصر اما دوشنبه ۱۹ آذر اعلام کرده که رفع همان یک پوسته باقی مانده به این زودی میسر نیست. زیرا محصوران هنوز به خواست ولایتمداران تن نداده‌اند.

رهبران جنبش سبز، میرحسین موسوی، زهرا رهنور و مهدی کروبی از اواخر سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی هستند.

در همین زمینه:

«کاسه‌های داغ تر از آش» مانع رفع حصرند یا «کاسبان حصر»؟

 

Share