Share

همزمان با ادامه تجمع دانشجویان علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، صبح دوشنبه ۱۰ دی شماری از دانشجویان سایر دانشگاه‌ها و مردم در همبستگی با آنان مقابل دانشگاه تهران واقع در خیابان انقلاب تجمع کردند.

تصویری از اعتراض دانشجویان واحد علوم و تحیقات دانشگاه آزاد- عکس: آرشیو

چند ویدئو از این تجمع در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد، نیروهای لباس شخصی مانع شکل‌گیری تجمع می‌شوند. در یک ویدئو مأموران لباس شخصی به معترضان حمله و آنان را کتک می‌زنند. معترضان هم شعار می‌دهند: «نه تهدید، نه زندان / دیگه فایده نداره».

در یک ویدئو دیگر که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، معترضان با شعار «مسئول بی‌لیاقت / استعفا، استعفا» خواستار کناره‌گیری علی‌اکبر ولایتی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شدند.

دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد هم به تجمع در درون محوطه دانشگاه ادامه دادند. در یک ویدئو منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، دانشجویان خودرو رئیس دانشگاه آزاد را متوقف کردند. به گفته آنان یکی از سرنشینان این خودرو «اسلحه» دارد و آن را به دانشجویان نشان داده است.

یک روز قبل نیز- ۹ دی- خودرو متعلق به رئیس دانشگاه آزاد دو تن از دانشجویان را زیر گرفت. به دنبال این حادثه محمدجعفر منتظری دادستان کل جمهوری اسلامی در جمع معترضان حاضر شد و از آنان خواست «در شرایط فعلی آرامش خود را حفظ کنند».

او به معترضان قول داد که با بررسی دقیق این پرونده با عوامل آن در هر مقامی برخورد شود.

صبح دوشنبه هم رئیس پلیس تهران از پایان تحقیقات کارشناسی پلیس راهنمایی و رانندگی در پرونده واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان خبر داد و گفت که نتیجه این گزارش برای مقام‌های قضایی ارسال شده است.

حسین رحیمی «عمدی بودن» حادثه واژگونی اتوبوس را «منتفی» دانست. منتظری اما یک روز قبل گفته بود که امکان «عمدی بودن» حادثه وجود دارد.

اعتراضات دانشجویان علوم و تحقیقات پس از حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان در روز سه‌شنبه چهارم دی که به کشته شدن ۱۰ تن انجامید، آغاز شد. معترضان خواستار استعفای محمدمهدی طهرانچی، رئیس و علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیئت امناء دانشگاه آزاد هستند.

ویدئو مربوط به متوقف کردن خودرو طهرانچی رئیس دانشگاه آزد را در زیر ببینید:

توضیح و تصحیح: در این خبر از محمدمهدی طهرانچی به عنوان رئیس دانشگاه علوم و تحقیقات نام برده شده بود. او رئیس دانشگاه آزاد است.


در همین زمینه:

دومین روز اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد: «ولایتی مسئول جنایت است»

Share