Share

چندین حزب اپوزیسیونِ سودان اعلام کردند که از عمر البشیر، رئیس جمهوری این کشور درخواست خواهند کرد دولت را منحل و یک گروه انتقالی را برای برگزاری انتخابات جایگزین آن کند.

.عمر البشیر ۷۴ ساله از سال ۱۹۸۹ در سودان در قدرت است

.عمر البشیر ۷۴ ساله از سال ۱۹۸۹ در سودان در قدرت است

احزاب اپوزیسیون سودان سه‌شنبه یکم ژانویه / ۱۱ دی خبر دادند که درخواست خود برای انحلال دولت و همچنین گشودن پرونده‌ای برای بررسی خشونت‌های دو هفته اخیر نیروهای امنیتی علیه اعتراضات مخالفان را فردا (چهارشنبه) به عمر البشیر ابلاغ خواهند کرد.

این درخواست را از جمله حزب اسلامگرای میانه‌رو «اوما»، جنبش برای اصلاح و حزب دموکراتیک اتحادگرا  امضا کرده‌اند.

روز دوشنبه ۳۱ دسامبر / ۱۰ دی نیروهای امنیتی سودان با شلیک گاز اشک‌آور مانع از حرکت تظاهرکنندگان معترض به سوی کاخ ریاست جمهوری در خارطوم پایتخت این کشور شدند. مأموران پلیس ده‌ها نفر از معترضان را بازداشت کردند که زینب المهدی، دختر صادق المهدی، رهبر حزب «اوما» نیز در میان آن‌ها بود.

موج اعتراضات در سودان از ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ / ۲۸ آذر آغاز شده و شعارهایی که مردم معترض سر می‌دهند شبیه به شعارهای جنبش «بهار عربی» در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ است. گرانی، کمبود سوخت، افزایش شدید قیمت نان و کاهش ارزش پول عامل اعتراضات مردمی در سودان است. گسترش اعتراضات جنبش را به سمت مخالفت با حکومت عمر البشیر سوق داده است.

شامگاه دوشنبه عمر البشیر ۷۴ ساله که از سال ۱۹۸۹ در قدرت است در تلویزیون سودان ظاهر شد و بدون اشاره به اعتراضات هفته‌های اخیر اعلام کرد که کشور با مشکلات اقتصادی مواجه است و او قصد دارد در آینده با این مشکلات مقابله کند.

مدافعان حقوق بشر رژیم سودان را به استفاده بیش از حد از زور در مقابله با معترضان متهم کرده‌اند.

آمار رسمی از خشونت‌ها نشان می‌دهد که دست‌کم ۱۹ نفر، از جمله دو نظامی در این درگیری‌ها کشته شده‌اند. در آغاز هفته گذشته سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که ۳۷ نفر در جریان اعتراضات در سودان کشته شده‌اند. وزارت کشور سودان به رویترز گفته است که از آغاز خشونت‌ها ۱۲۵ مأمور پلیس زخمی شده‌اند.

در هفته گذشته پزشکان و روزنامه‌نگاران سودان نیز با اعتصاب به اعتراضات مردمی پیوستند.

سودان گرفتار یک بحران اقتصادی عمیق است که از سال ۲۰۱۱، پس از همه‌پرسی به سود جدایی از بخش جنوبی آغاز شده است. استقلال سودان جنوبی سه چهارم درآمدهای نفتی این کشور را کاهش داده است.

دادگاه بین‌المللی کیفری عمر البشیر را به ارتکاب جرائم علیه بشریت و نسل‌کشی در منطقه غرب دارفور تحت پیگرد قرار داده است.

بیشتر بخوانید:

هزاران نفر در سودان علیه رژیم عمر البشیر تظاهرات کردند

Share