Share

نرگس محمدی، از فعالان ملی- مذهبی و نایب‌رئیس کانون مدافعان حقوق بشر که روز گذشته، دوم اردیبهشت ماه در پی احضار برای اجرای حکمش از سوی اداره اطلاعات زندان، در مقابل خانه پدری‌اش در زنجان بازداشت و امروز، یکشنبه به بند زنان زندان اوین تهران منتقل شد.

 
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، برخی از خانواده‌های زندانیان سیاسی زن که امروز به ملاقات بستگان‌شان در زندان اوین رفته‌ بودند،به نقل از زنان زندانی سیاسی گفته‌اند که هم‌زمان با اعزام آنها به سالن ملاقات، نرگس محمدی در حال انتقال به بند زنان زندان اوین بوده است.
 
دادگاه بدوی  با متهم کردن نرگس محمدی به "اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر  و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران"وی را به ۱۱ سال زندان محکوم کرده بود. این حکم در دادگاه تجدیدنظر به شش سال تقلیل یافت و  ۱۴ اسفندماه سال گذشته به وکیل خانم محمدی ابلاغ شد.
 
برخی از خانواده‌های زندانیان سیاسی زن که امروز به ملاقات بستگان‌شان در زندان اوین رفته‌ بودند،به نقل از زنان زندانی سیاسی گفته‌اند که هم‌زمان با اعزام آنها به سالن ملاقات، نرگس محمدی در حال انتقال به بند زنان زندان اوین بوده است

نرگس محمدی که ریاست هیئت اجرایی شورای ملی صلح را نیز بر عهده داشت، ۲۰خرداد ۱۳۸۹ بازداشت شد و تا تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۸۹در حبس بود. وی، در دوران بازداشتش در سال ۸۹ دچار بیماری فلج عضلانی شد و مدت‌ها تحت درمان بود. وی در طی دوران بازداشتش چندین بار در اثر این بیماری بیهوش شد، او پس از ازادی نیز برای مداوای بیماری‌اش در بیمارستان بستری بود و این نگرانی وجود دارد که بیماری وی در زندان تشدید شود.

 
خبرگزاری فارس، روز گذشته با انتشار خبر  اعلام کرده بود که "نرگس محمدی قبلا مقادیر معتنابهی سهام و اوراق مشارکت خریداری کرده بود که اخیر در حال فروش آنها و تبدیل کردن سهام به ارزهای خارجی بوده است تا به خارج از کشور منتقل نماید. درباره منبع مالی این خریدهای کلان هنوز اطلاعات کاملی وجود ندارد."
 
سایت  ملی مذهبی در واکنش به این خبر آن را "جهت‌دار و تامل‌برانگیز" دانست و نوشت: "این خبرگزاری با نیروهای امنیتی تماس مستقیم دارد و در بسیاری از مواقع نقش پرونده‌سازی برای فعالان سیاسی و حقوق بشری ایران را بر عهده دارد."
 
آبان ماه سال گذشته جایزه سال ۲۰۱۱ دولت و بنیاد تاریخ زنده سوئد، به نرگس محمدی  اعطا شد، اما وی به دلیل ممنوع الخروج بودن نتوانست با سفر به سوئد این جایزه را دریافت کند.نهادهای امنیتی ایران همچنین از سفر او به خارج از کشور برای معالجه‌ بیماری که در زندان به آن دچار شده بود، ممانعت کردند.
 
تقی رحمانی، از فعالان ملی- مذهبی و همسر نرگس محمدی که در سال‌های اخیر بارها بازداشت شده بود، اسفند ماه سال گذشته ایران را به صورت مخفیانه ترک کرد. وی در نامه‌ای که در این رابطه نوشته بود، اعلام کرد همسرش حاضر به ترک ایران نشده و تصمیم گرفته تا به همراه دو فرزند خردسال دوقلویش در ایران بماند. فرزندان شش ساله نرگس محمدی و تقی رحمانی هم‌اکنون در زنجان هستند و مادر بیمار نرگس محمدی از آنها نگهداری می‌کند.
 

 

Share