Share

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه چهارشنبه ۲ ژانویه/ ۱۱ دی در حاشیه برگزاری نخستین جلسه هیأت دولت در سال ۲۰۱۹ در جمع خبرنگار به موضوعات داخلی و خارجی متعدد از جمله به خروج آمریکا از سوریه و ایران پرداخت. رئیس جمهور آمریکا که هفته گذشته اعلام کرده بود نیروهای آمریکایی به زودی و با سرعت از خاک سوریه خارج می‌شوند اعلام کرد که زمان مشخصی برای خروج این نیروها تعیین نشده، بلکه آن‌ها می‌بایست «در یک بازه زمانی»، به تدریج از سوریه خارج شوند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا (عکس: آرشیو)

ترامپ با تأکید بر ضرورت حمایت آمریکا از کردهای شمال سوریه تأکید گفت:

«آنها وقتی که ما در کنارشان هستیم بهتر می‌جنگند. می‌دانید که وقتی ۳۰ فروند اف‌-۱۸ کنار آنها فرستادیم، بهتر جنگیدند. ما می‌خواهیم از کردها محافظت کنیم، ولی نمی‌خواهم تا ابد در سوریه باشم. آنجا شن است و مرگ.»

رئیس جمهور آمریکا اما در همان حال اعلام کرد که از آمریکا از کردهای شمال سوریه خواسته است از فروش نفت به ایران خودداری کنند:

«کُردها… من از این خوشم نیامد که آنها نفت اندکی را که دارند به ایران می‌فروختند و از آنها خواستیم که به ایران نفروشند. کردها شریک ما هستند، ولی به ایران نفت می‌فروشند. ما از این مسئله راضی نیستیم. خشنود نیستیم.»

در استان دیرالزور در شرق سوریه حدود پنج هزار نفر از بقایای داعش حضور دارند. یگان‌های مدافع خلق کرد همراه با ارتش آزاد سوریه در این منطقه با داعش مقابله می‌کنند. دولت اسد برای بمباران مواضع داعش در این بخش از خاک سوریه به دولت عراق اختیار تام داده است. ترامپ درباره احتمال گسترش داعش در سوریه و عراق گفت:

 «همه می‌گویند اگر ما داعش را نکشیم، آنها به کشور ما می‌آیند. بسیار خوب، احتمال این خیلی کم است. ولی آنها به ایران هم می‌روند که بیشتر از ما از داعش متنفر است. آنها به روسیه می‌روند که بیشتر از ما از داعش متنفر است. پس، ما داریم داعش را می‌کشیم و بعد، وقتی که می‌خواهم نیروها را خارج کنم می‌خوانم که اوه، روسیه خوشحال شد. نه، روسیه خوشحال نیست، می‌دانید چرا؟ چون وقتی داعش را می‌کشیم آنها خوششان می‌آید. داریم برای آنها داعش را می‌کشیم و داریم به نفع بشار اسد آنها را داعش را می‌کشیم. ضمن اینکه داعش را به نفع ایران می‌کشیم.»

انتظار می‌رود که تجدید نطر ترامپ در خروج سریع نیروهای نظامی آمریکا از سوریه مجدداً روابط این کشور با ترکیه را بحرانی کند. قرار است هفته آینده جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ به ترکیه سفر کند.

بیشتر بخوانید:

سناتور جمهوری‌خواه: خروج از سوریه تدریجی خواهد بود

Share