Share

ماموران نیروی انتظامی و شهرداری بوکان در استان آذربایجان غربی دفتر انجمن محیط زیست «وه‌لات» را پلمپ کردند. در واکنش به این اقدام، «وه‌لات» اعلام کرد به فعالیت‌هایش ادامه می‌دهد.

تصویری از یکی از برنامه‌های انجمن وه‌لات بوکان

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، ماموران پلیس به همراه نمایندگان شهرداری بوکان عصر ۱۲ دی دفتر محل فعالیت انجمن مدافع محیط زیست وه‌لات بوکان را پلمپ کردند.

یک منبع مطلع که نامش فاش نشد، گفته که ماموران دفتر این انجمن در «پاساژ شهرداری» را تخلیه کرده‌اند.

شهرداری و پلیس بوکان تا به حال واکنشی به این خبر نشان نداده است اما انجمن وه‌لات با صدور بیانیه‌ای، این اقدام را «نشنیده گرفتن حمایت و خواسته‌های مردمی و قشر روشنفکر و مترقی جامعه» دانست و اعلام کرد با همه سنگ‌اندازی‌ها به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

فشار بر اعضای انجمن وه‌لات طی ماه‌های گذشته به شدت افزایش یافته بود. بخش فارسی شبکه خبری «فرات‌نیوز» ۲۴ آذر به نقل از یک منبع آگاه گزارش کرد: «اداره اطلاعات خواستار تعلیق فعالیت‌های انجمن زیست محیطی ولات شده است».

این منبع آگاه که نامش فاش نشد، گفته بود که اداره اطلاعات شهرداری را برای اجبار انجمن وه‌لات به تخلیه دفتر کارش در پاساژ شهرداری تحت فشار قرار داده است.

انجمن وه‌لات نیز همان روزها در بیانیه‌ای از فشارهای فرمانداری و شهرداری شهرستان برای بستن دفتر کار انجمن پرده برداشت و از نهادهای اجتماعی و مردمی خواست که با حمایت خود مانع این اقدام شوند.

در واکنش به این فراخوان چندین سازمان غیردولتی، به ویژه سازمان‌های غیردولتی حافظ محیط زیست خواستار توقف فشارها بر انجمن وه‌لات شدند.

پیشتر- اسفند ۱۳۹۶- اطلاعات سپاه پاسداران دو عضو این انجمن را بازداشت کرد. دادگاه انقلاب اسلامی اورمیه حامد سپهری و جعفر امینی را که ۲۸ فروردین امسال به قید وثیقه و به صورت موقت آزاد شدند، به ترتیب به یک‌سال و ۶ ماه زندان محکوم کرد.

در یک سال اخیر، فعالان محیط زیست در ایران تحت فشارهای امنیتی قرار داشته‌اند.


در همین زمینه:

اقلیم امنیتی جمهوری اسلامی: فعالان محیط زیست در وضعیت سرکوب

دغدغه محیط زیستی: جهانی فکر کن و محلی عمل کن

Share