Share

رئیس‌جمهوری مصر در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی گفته است که کشورش با اسرائیل علیه شبه‌نظامیان صحرای سینا هماهنگ است و این هماهنگی گستره وسیعی را شامل می‌شود. دولت مصر از شبکه «سی‌بی‌اس» خواسته این اظهارات را پخش نکند.

عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر، عکس از آرشیو

سیسی در بخش‌های دیگری از این مصاحبه که سی‌بی‌اس روز شنبه منتشر کرد وجود زندانی سیاسی در مصر را انکار می‌کند. به گزارش خبرگزاری الجزیره سیسی این حرفها را در شرایطی می‌زند که خود او بعد از رسیدن به قدرت مسئول شدیدترین سرکوب مخالفان در دوران معاصر مصر بوده است.

سی‌بی‌اس قرار است مصاحبه ۶۰ دقیقه‌ای با سیسی را روز یکشنبه ۶ ژانویه پخش کند.

گفته‌های عبدالفتاح السیسی می‌تواند به ضرر او تمام شود، به همین علت دولت مصر از سی‌بی‌اس خواسته این اظهارات را پخش نکند.

این شبکه خبری اما گفته است که درخواست دولت مصر برای حذف این مصاحبه را نپذیرفته است. سی‌بی‌اس اعلام نکرد دولت مصر نسبت به کدام بخش مصاحبه اعتراض دارد، اما به نظر می‌رسد همکاری با اسرائیل تحریک‌کننده‌ترین بخش آن باشد.

سال پیش ارتش مصر گزارشهای خبری درباره همکاری این کشور و اسرائیل در صحرای سینا را رد و انکار کرد. صحرای سینا منطقه‌ای بیابانی و کوهستانی هم‌مرز با نوار غزه، اسرائیل و مصر است. نیروهای امنیتی مصر سالها علیه شبه‌نظامیان اسلام‌گرای مخالف حکومت که در صحرای سینا مستقر شده اند جنگیده، و تا کنون موفق به شکست آنها نشده است. این شبه‌نظامیان در سالهای اخیر به «دولت اسلامی» (داعش) پیوستند.

مقامات اسرائیلی در ملأعام از همکاری امنیتی با دولت سیسی در مصر قدردانی کرده اند. این همکاری سبب شده که اسرائیل اجازه پیدا کند نیروهای نظامی، تسلیحات، و هلیکوپتر‌های خود را در نزدیکی مرز مستقر کند، و این ناقض معاهده صلح بین این دو کشور است که در ۱۹۷۹ به امضا رسید و بر اساس آن نیروی نظامی و تسلیحات مصر تنها به صورت محدود می‌تواند از مرز پاسداری کند.

السیسی از زمان به قدرت رسیدن‌اش در سال ۲۰۱۴ تا کنون دو بار با نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو دیدار کرده است. رسانه‌های مصر دیدار این دو را به طور بسیار محدود پوشش دادند. بیشتر مردم مصر کشور همسایه، اسرائیل را دشمن قسم‌خورده خود می‌دانند و بیشتر احزاب سیاسی این کشور مخالف «عادی‌سازی» روابط با اسرائیل هستند.

 

Share