Share

به گفته مقام‌های محلی ولایت بدخشان در پی فروریختن یک گودال بزرگ در «ولسوالی کوهستان» ۳۷ کارگر کشته و زخمی شدند. ساکنان محلی شمار تلفات را بیشتر می‌دانند و از کندی عملیات نجات انتقاد کردند.

تصویری از زرشویی در بدخشان افغانستان

محمدرستم راغی، ولسوال (فرماندار) کوهستان یکشنبه ۱۶ دی به روزنامه هشت صبح گفت که ۳۰ کارگر در پی فروریختن یک گودال بزرگ در وسط دریا در منطقه «شپوها» ولسوالی کوهستان ولایت بدخشان کشته و هفت کارگر دیگر هم مجروح شدند.

با این حال ساکنان این منطقه شمار کشته‌شدگان این حادثه را حدود ۵۰ تن اعلام کردند. این حادثه برای کارگران شاغل در یک معدن استخراج طلا از عمق ۲۰ تا ۳۰ متری دریا رخ داده است.

راغی اما گفت که این گودال در پی بارش برف‌های اخیر فروریخته است و یک تیم نجات از ولسوالی و مردم محل به سانحه اعزام شده است و تلاش‌ها برای نجات گیرمانده‌گان این سانحه ادامه دارد.

او دستمزد کارگران کشته و زخمی این حادثه را ۳۰۰ تا ۴۰۰ افغانی اعلام کرد و گفت که زرشویی‌های این منطقه به صورت بومی و غیررسمی فعالیت می‌کنند و حدود ۱۰ هزار کارگر در این بخش شاغل هستند.

نیک‌محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان هم این حادثه را تائید کرد و گفت که براساس معلومات ابتدایی، بیش از ۲۰ نفر از مردم محل در این حادثه کشته و زخمی شده‌اند.

براساس گفته ساکنان این منطقه شمار تلفات حادثه بیشتر از آمار اعلام شده از سوی مقام‌های محلی است و ده‌ها تن از کارگران زیر آوار مانده‌اند. آنها گفتند که عملیات نجات بسیار کند پیش می‌رود و تنها به کمک مردم محلی جریان دارد.

به گفته مقامات محلی بدخشان سال گذشته نیز در یک حادثه مشابه در همین منطقه شش نفر جان باخته بودند.

Share