Share

یک نماینده مجلس ایران از آماده شدن طرحی برای تکشیل استان خلیج فارس در جنوب ایران با مرکزیت "بوموسی" خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، ولی اسماعیلی نماینده مجلس ایران روز دوشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ گفت: "در آستانه روز ملی خلیج‌فارس که هفته بعد (۱۰ اردیبهشت) است نمایندگان مجلس قصد دارند طرحی را برای تشکیل استان توریستی و فرهنگی خلیج‌فارس به مرکزیت بوموسی را در دستور کار قرار دهند. تهیه این طرح در مراحل مقدماتی قرار دارد و قرار است که نمایندگان بیشتری به جمع امضا‌کنندگان این طرح بپیوندد."

وی افزود: "در این طرح نام ابوموسی به «بوموسی» تغییر پیدا می‌کند، بوموسی در واقع ترکیبی از بوم یعنی مکان و موسی که همان منطقه است تشکیل می‌شود چرا که ابوموسی یک نام جعلی است."

این نماینده مجلس گفت: "همچنین با تشکیل این استان هواپیمایی‌هایی که از آسمان این استان عبور می‌کنند موظف خواهند بود که هنگام عبور از آسمان این استان نام این استان را بگویند."

ولی اسماعیلی: نام ابوموسی به بوموسی تغییر پیدا می‌کند، بوموسی در واقع ترکیبی از بوم یعنی مکان و موسی که همان منطقه است تشکیل می‌شود چرا که ابوموسی یک نام جعلی است

همزمان با اعلام آماده شدن این طرح در ایران، امارت متحده عربی نیز اقدام به نامگذاری سه خیابان با نام سه جزیره ابوموسی، تنب‌بزرگ و تنب‌کوچک کرد.

ایران و امارات سال‌هاست که بر سر مالکیت جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک با هم اختلاف دارند.

به گفته مورخان ایرانی، اسناد و نقشه‌های قدیمی مالکیت ایران را بر این سه جزیره نشان می‌دهد.
تنها در آغاز قرن بیستم نیروهای بریتانیایی این جزایر را به تصرف خود درآوردند.

با این حال پس از خروج بریتانیا از منطقه خلیج فارس در سال ۱۹۷۱، جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک دوباره به ایران واگذار شدند و نیروهای ایران یک روز پیش از استقلال امارات، بر اساس تفاهم‌نامه یادشده در ابوموسی مستقر شدند.

ایران همواره ادعای مالکیت امارات بر این جزایر را رد کرده و می‌گوید درباره مالکیت این سه جزیره مذاکره نخواهد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در سال ۱۹۷۱ اعتراض امارات به مالکیت ایران بر جزایر سه‌گانه را رد کرد.

در همین حال محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران روز ۲۳ فروردین سال جاری خورشیدی به این جزیره سفر کرد. این سفر واکنش تند مقامات امارات و شورای همکاری خلیج فارس را به دنبال داشت.

شورای همکاری خلیج فارس از شش کشور عربی جنوب خلیج فارس تشکیل شده و امارات متحده عربی با پشتیبانی این شورا و کشورهای عربی بر سه جزیره ایرانی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی ادعای ارضی دارد.

این شورا روز ۱۷ آوریل ۲۰۱۲ (۲۹ فروردین) پس از نشستی در قطر با انتشار بیانیه‌ای از مواضع امارات پشتیبانی کرد.

ایران همچنین جزیره ابوموسی را "منطقه نمونه گردشگری" اعلام کرده و قصد دارد زمینه رفت و آمد گردشگران را به این جزیره فراهم کند.

همچنین سرتیپ احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران گفته است: "به هیچ کشوری اجازه کوچک‌ترین دست‌اندازی را نمی‌دهیم، اگر این‌طور شود و این شیطنت‌ها از طریق دیپلماسی حل نشود، نیروهای نظامی آماده‌اند اقتدار نظام را به کشور متعرض نشان دهند."

به گفته وی "حاکمیت این جزایر (ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک) از قدیم‌الایام متعلق به ایران بوده و جمهوری اسلامی نیز از این حق خود قاطعانه و با قدرت دفاع می‌کند."

 

Share