Share

گزارش‌های تازه‌ از وضعیت فعالان حقوق زنان عربستان که از ماه‌ مه ۲۰۱۸ در بازداشت مقامات سعودی هستند، حاکی از شکنجه فیزیکی و روانی آن‌ها توسط بازجویان و دست‌داشتن سعود القحطانی مشاور سابق دربار سعودی در این شکنجه‌ها ست. سازمان حقوق بشری القسط (مستقر در لندن) در بیانیه‌ای جزئیات تکان‌دهنده‌ای را از وضعیت این زندانیان فاش کرده است که گزارش‌های قبلی مبنی بر شکنجه و آزار جسمی و جنسی از سوی بازجویان سعودی را تایید می‌کند.

لجین الهذلول، عزیزه الیوسف، ایمان النجار، محمد الراباعی و ابراهیم المدایمیق

در این بیانیه آمده است که بازجوها یکی از زنان دستگیرشده را برهنه کرده و از او تصاویری در حالت برهنگی گرفته‌اند که از همان تصاویر در حین بازجویی و برای فشار بر او استفاده شده است. طبق اعلام القسط یکی از بازجوها با قراردادن عکس برهنه‌ای از این زن بر روی میز از او پرسیده که «حالا که دستگیر شده است چه کسی می‌تواند از او حمایت کند و  آیا سازمان‌های حقوق بشری می‌توانند به کمک او بیایند؟». در بیانیه القسط همچنین آمده است که این زنان تحت شکنجه با شلاق و شوک الکتریکی بوده و سه نفر از آنها دچار زخمهای عمیق ناشی از شکنجه و لرزش بدن و کاهش وزن شده‌اند. بسیاری از گروه‌های بین‌المللی حقوق بشری از جمله عفو بین‌الملل پیشتر اعلام کرده بودند که فعالان حقوق زنان و فمینیست‌های برجسته عربستان از جمله لجین الهذلول، عزیزه الیوسف استاد دانشگاه بازنشسته، ایمان النجار فعال حقوق زنان، محمد الراباعی، نویسنده و ابراهیم المدایمیق وکیل که ماه‌ها ست در بازداشت مقامات سعودی هستند،‌ تحت شکنجه و آزار روانی و جسمی قرارداشته‌اند و در حین بازجویی با شوک الکتریکی، شلاق، ضرب و شتم، آزار جنسی و بی‌خوابی اجباری شکنجه شده‌اند.

بیانیه القسط همچنین به حضور سعود القحطانی مشاور سابق دربار سعودی در اتاق‌های شکنجه اشاره می‌کند و می‌گوید او چندین بار در این اتاق‌ها مشاهده شده و یکی از زنان بازداشتی را با این جملات تهدید کرده است:

«من هرکاری که بخواهم با تو می‌کنم و بعد جسدت را تجزیه می‌کنم و توی توالت می‌ریزم و سیفون را می‌کشم».

القحطانی از جمله افرادی است که به دلیل دست داشتن در قتل فجیع جمال خاشقجی از سوی آمریکا تحریم شد. جسدی که برطبق شواهد مثله و ناپدید شده است.

القسط از درخواست کمیته مستقل تحقیق مجلس انگلیس از مقامات سعودی برای اجازه ملاقات با این فعالان و نظارت بر وضعیت آنها، استقبال کرد.

۲ ژانویه/ ۱۲ دی گروهی از نمایندگان مجلس انگلیس و وکیلان بین‌المللی و در راس آن‌ها کریسپین بلانت رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان انگلیس، در نامه‌ای به سفیرعربستان در لندن، درخواست کرده بودند اجازه ملاقات با فعالان زندانی در عربستان به آنها داده شود تا در مورد ادعاهای مبنی بر شکنجه فعالان حقوق زنان و محرومیت از دسترسی به وکیل، امنیت قضایی و ملاقات با خانواده تحقیق کنند. بلانت از محمد بن‌نواف بن‌عبدالعزیز شاهزاده سعودی خواسته بود تا برای بازدید از زندان ذهبان و تماس با زندانیان به آن‌ها کمک کند.

طبق اعلام عفو بین‌الملل بیش از ۲۰ نفر از فعالان حقوق زنان به اتهام تلاش برای انتقال اطلاعات به کشورهای خارجی متخاصم توسط حکومت عربستان زندانی شده‌اند و در وضعیت نگران‌کننده‌ای به‌سر می‌برند.

بیشتر بخوانید:

شکنجه و آزار فعالان حقوق زنان در زندان‌های عربستان

 

Share