Share

رییس‌کل بانک مرکزی درباره جزئیات لایحه حذف ۴ صفر پول ملی اعلام کرد که در لایحه‌ای که بانک مرکزی پیشنهاد داده، باتوجه به عرف چند ده سال گذشته بین مردم پیشنهاد شده که هر ده ‌هزار ریال فعلی معادل یک تومان باشد. رئیس شورای پول و اعتبار درباره ساز و کار ورود اسکناس‌های جدید به جامعه و حذف اسکناس‌های قدیمی نیز گفته است بعد از قانونی شدن حذف چهار صفر از پول ایران، اسکناس‌های جدید به تدریج و با جایگزینی آنها با اسکناس‌های فرسوده قبلی وارد چرخه می‌شوند و در هزینه چاپ اسکناس نیز صرفه‌جویی خواهد شد.

یک ایرانی در حال شمارش «پول ملی»: پول ایران ۶۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و شمارش آن دشوار شده. نظام بانکی هم ناکارآمد است.

طرح حذف صفر از واحد پول ایران از ۱۰ سال قبل تاکنون هرچند گاه یک بار مطرح شده. اما با خروج آمریکا از برجام و سقوط ارزش ریال در برابر دلار به میزان ۶۰ درصد، لایحه حذف چهار صفر از پول ایران که با چاپ اسکناس‌های ۵۰ هزار تومانی با چهار صفر کمرنگ مطرح شد، با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران دوشنبه ۱۷ دی در دو یادداشت پیاپی در صفحه اینستاگرام خود از مذاکرات با نمایندگان فراکسیون‌های مجلس شورای اسلامی در این زمینه خبر داد. همتی نوشته است:

«لایحه حذف ۴ صفر پول ملی را به دولت ارائه کرده‌ام و با توجه به عرف چند ده سال گذشته بین مردم پیشنهاد شده هر ده‌ هزار ریال فعلی معادل یک تومان و هر تومان معادل یکصد ریال جدید باشد.»

همتی اظهار امیدواری کرده که با تصویب دولت و تأیید مجلس شورای اسلامی زمینه‌های اجرای حذف چهار صفر از پول ایران فراهم آید.

رئیس کل بانک مرکزی ایران در نوشته جداگانه‌ای در صفحه اینستاگرام خود که آن هم دوشنبه ۱۷ دی منتشر شده، درباره نحوه اجرای حذف چهار صفر از ریال و ورود اسکناس‌های تازه به جامعه نوشته است:

«[حذف صفر از پول ملی] یک فرایند زمان‌بر به لحاظ حقوقی و فنی دارد و بر مبنای برآورد کارشناسان ما اجرای آن نزدیک دو سال طول می‌کشد.»

همتی یادآوری کرده که همزمان با حذف صفر از ریال نظام بانکی کشور نیز می‌بایست اصلاح شود و ساز و کارهای دیگری برای سنجش کارآمدی بانک‌ها و نظارت بر عملکرد آن‌ها به کار گرفته شود. رئیس کل بانک مرکزی درباره نحوه ورود اسکناس‌های تازه به جامعه هم نوشته است:

«بعد از قانونی شدن، پول‌های جدید به تدریج و با جایگزینی آنها با اسکناس‌های فرسوده قبلی وارد چرخه می‌شوند و هزینه آن قابل مقایسه با هزینه چاپ حجم زیاد اسکناس‌های فعلی نخواهد بود.»

به گفته همتی، اصلاح نرخ برابری پول ملی از طریق حذف صفرها وجهه پول ملی را در صحنه بین‌المللی ارتقا می‌بخشد و اقدامی است که در بسیاری از کشورها در کنار سایر اقدامات، سرآغازی برای اصلاحات جدی اقتصادی است.

سقوط ارزش ریال در برابر دلار آمریکا تجارت ایران با کشورهای دیگر را مختل کرده و علاوه بر این سبب افزایش تورم در جامعه شده است. بانک مرکزی و مرکز آمار ایران، نرخ تورم را به شکل‌های متفاوتی تخمین زده‌اند. منابع مستقل اما نرخ تورم در ایران را دست‌کم ۴۰ درصد اعلام کرده‌اند. گرانی کالاها بر سفره خانوارها اثر گذاشته و سبب اعتراضات صنفی در سطح جامعه شده‌ است. مخالفان طرح حذف صفر از پول ملی معتقدند که بدون فراهم‌شدن زیرساخت‌های لازم اجرای این طرح تأثیر نامطلوبی بر کاهش قدرت خرید مردم خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

حذف رسمی «ریال» از چرخه اقتصاد ایران

 

Share