Share

وزارت ارشاد اسلامی ادعا کرده بود  که مهدی یراحی، خواننده ترانه «پاره‌سنگ» از ادامه فعالیت هنری منع نشده و صرفاً فعالیت مؤسسه «جام سبز» ناشر این موزیک ویدیوی ضد جنگ به تعلیق درآمده. مهدی یراحی اما می‌گوید دفتر موسیقی وزارت ارشاد او را ممنوع‌الکار کرده و این موضوع را از طریق ناشر موزیک ویدیویش به او اطلاع داده. سیمای جمهوری اسلامی ادعا می‌کند که این خواننده معترض به خاطر برداشت‌های متفاوت از موزیک ویدیوی «پاره‌سنگ» از مسئولان عذرخواهی کرده و خواهان اجرای عدالت شده. یراحی اما می‌گوید: «من یک کار “ننگ بر جنگ” و “ضد جنگ” درست کرده‌ام. چه کسی هست که بگوید من با جنگ موافقم؟ من اصلاً با او بحثی ندارم و خودم، خودم را ممنوع‌الفعالیت می‌کنم.»

مهدی یراحی، خواننده موزیک ویدیوی «پاره‌سنگ»: یک کار “ننگ بر جنگ” و “ضد جنگ” ساخته‌ام (عکس: آرشیو)

موزیک ویدئوی «پاره‌سنگ» از مهدی یراحی که مؤسسه «جام سبز» آن را نشر داده، فقر و ویرانی در استان خوزستان را به عنوان یکی از پیامدهای جنگ ایران و عراق مضمون قرار می‌دهد. معاونت هنری وزارت ارشاد  ۱۴ دی اعلام کرده بود که به دلیل آنکه شعر و سایر مختصات ترانه »پاره‌سنگ» با آنچه که وزارت ارشاد اسلامی به آن مجوز داده تفاوت دارد، فعالیت مؤسسه «جام سبز» را به تعلیق درآورده است. معاونت هنری ارشاد خبر رسانه‌های داخلی مبنی بر منع فعالیت هنری ریاحی را تکذیب کرده بود. این هنرمند پاپ اما می‌گوید دفتر موسیقی ارشاد اسلامی او را ممنوع‌الکار کرده:

«عصر روز چهارشنبه (۱۲ دی) از طریق ناشر اثر مطلع شدم و آن‌ها هم از طریق تماس تلفنی دفتر موسیقی از موضوع آگاه شده بودند. نداشتن جسارت در برخی مدیران باعث خودسانسوری می‌شود که در عرصه‌های مختلف از جمله موسیقی، مردم را به سطح برده است. من تمام مسأله‌ام این است. هنرمند کارش پرسشگری و رساندن حرف مردم به مسئولان و تلطیف فضای بین این دو است. اگر هنرمند صدای مردمش نباشد، عاشقانه بخواند تا راحت مجوز بگیرد و فقط بخواهد پول چاپ کند، این که دیگر نامش هنر متعهد نیست.»

این خواننده پاپ در ادامه سخنانش درباره دشواری‌های اخذ مجوز برای موزیک ویدیوی «پاره‌سنگ» می‌گوید:

«بیش از یک سال برای گرفتن مجوز “پاره سنگ” رفتیم و آمدیم. می‌گفتند مجوز نمی‌دهیم. چند کلمه بود که تأکید داشتند عوض شود.»

در یکی از نماهای موزیک ویدیوی «پاره‌سنگ» مهدی یراحی بازوبند نازی‌ها را به دست دارد. او را متهم کرده‌اند که با این ترفند به «شهدا» توهین کرده است. یراحی در پاسخ می‌گوید منتقدان او بازوبند نازی‌ها را دیده‌اند اما از سایر نمادهای ضد جنگ غافل مانده‌اند:

«من یک کار “ننگ بر جنگ” و “ضد جنگ” درست کرده‌ام. چه کسی هست که بگوید من با جنگ موافقم؟ من اصلاً با او بحثی ندارم و خودم، خودم را ممنوع‌الفعالیت می‌کنم. همه ما درگیر جنگ بودیم، اما حال همه ما بعد از جنگ یکسان نبود. همه ما صدایمان به یک اندازه قدرت ندارد. در ویدئوی پاره‌سنگ کنار بازوبند حزب نازی، کلاه روسی، پوتین انگلیسی، اورکت آمریکایی و یک پلاک وجود دارد و این نماد جنگ‌های معاصر است.»

مهدی یراحی اوایل مهر سال جاری در مناطق محروم تهران کنسرتی برای کودکان کار برگزار کرده بود. او همچنین برای اعلام همبستگی با کارگران فولاد اهواز در کنسرت هفته گذشته خود در تالار آفتاب اهواز با لباس کارگران اعتصابی روی صحنه رفته بود. شامگاه گذشته در برنامه «شب موسیقی» در سیمای جمهوری اسلامی، مجری برنامه ادعا کرد که مهدی یراحی از برداشت‌های متفاوتی که از موزیک ویدیوی «پاره‌سنگ» شده «معذرت‌خواهی» کرده و از مسئولان خواسته که در مورد او «عدالت» را اجرا کنند.

  بیشتر بخوانید:

ارشاد فعالیت تولیدکننده موزیک ویدیوی «پاره‌سنگ» یراحی را متوقف کرد

Share