Share

اختلاف رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ بر سر کردهای شمال سوریه از پرده بیرون افتاد. اردوغان از دیدار و گفت‌وگو با بولتون سر باز زد. جان بولتون پیش از عزیمت به آنکارا، در اسرائیل گفته بود چنانچه ارتش ترکیه وارد شمال سوریه شود، کردها را قتل عام می‌کند و به همین سبب خواهان حفاظت متحدان کرد آمریکا در شمال سوریه شده بود.

سه‌شنبه ۸ ژانویه/ ۱۸ دی، آنکارا: ابراهیم کالین سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از رسانه‌های ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه سه‌شنبه ۸ ژانویه/ ۱۸ دی از دیدار و گفت‌وگو با جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ خودداری کرد. اردوغان ترجیح داد در سخنانی که در آنکارا ایراد کرد، به درخواست جان بولتون پاسخ دهد. مشاور امنیت ملی ترامپ در اسرائیل، برای خروج سربازان آمریکایی از سوریه شرط‌ گذاشته بود که ارتش ترکیه به کردهای شمال سوریه که آمریکا آن‌ها را برای مبارزه با بقایای گروه دولت اسلامی (داعش) در شرق سوریه مسلح و تجهیز کرده حمله نکند. اردوغان در سخنانی که در آنکارا ایراد کرد، گفت:

«پیامی که جان بولتون از اسرائیل به ما ارسال کرده، غیر قابل قبول است. ما نمی‌توانیم چنین شرطی را بپذیریم.»

اردوغان در ادامه این سخنان به صراحت کردهای شمال سوریه را تهدید به عملیات نظامی تازه‌ای کرد:

«ما به زودی اقداماتی را برای “خنثی کردن” سازمان‌های تروریستی سوریه انجام می‌دهیم. ما تداراکات لازم برای انجام یک عملیات نظامی را به مقدار بسیار زیادی به پایان رسانده‌ایم.»

رئیس جمهوری آمریکا دسامبر ۲۰۱۸ با اعلام پیروزی بر داعش، دستور خروج ۲۰۰۰ سرباز آمریکایی از خاک سوریه را صادر کرد. متحدان آمریکا از تصمیم غیرمنتظره ترامپ خشنود نیستند. رجب طیب اردوغان اما از تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن نیروهای نظامی آمریکا از سوریه استقبال کرده است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ، یکشنبه گذشته در اسرائیل گفته بود چنانچه ارتش ترکیه وارد شمال سوریه شود، کردها قتل عام خواهند شد. به همین سبب قبل از خروج سربازان آمریکایی از سوریه می‌بایست برخی اهداف تحقق یافته باشند. انتظار می‌رفت که بولتون در آنکارا با اردوغان درباره ضمانت‌‌هایی برای مصون ماندن کردهای شمال سوریه از حملات ارتش ترکیه گفت‌وگو کند اما بولتون ناگزیر شد فقط به دیدار و گفت‌وگو با ابراهیم کالین، سخنگوی اردوغان بسنده کند. کالین این دیدار را سازنده توصیف کرده است.

سخنگوی اردوغان به رسانه‌های ترکیه گفته است از ابتدا قرار نبود اردوغان با بولتون دیدار و گفت‌و‌گو کند. یکی از موضوعات توافق درباره جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از سوریه بود. کالین در این‌باره گفت:

«آمریکایی‌ها در مورد بازه زمانی خروج آن‌ها از شمال سوریه به ما گفتند که این اقدام، طی ۶۰ تا ۱۰۰ روز صورت خواهد گرفت ولی الان می‌گویند ما به ۱۲۰ روز نیاز داریم. از نظر ما این عدد، تأخیر زیادی نیست.»

 کالین هر گونه توافق آنکارا با واشنگتن در مورد ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه را رد کرد. سخنگوی اردوغان گفت آنچه برای ترکیه اهمیت دارد این است که پایگاه‌های آمریکایی تخلیه شده و تسلیحات اعطایی به «گروهک‌های تروریستی» پس گرفته شود.

اردوغان روز گذشته (دوشنبه) با انتشار مقاله‌ای در نیویورک تایمز پیشنهاد داده بود که خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه می‌بایست با احتیاط و با همراهی یک شریک قابل اعتماد انجام شود. در این مورد: ترکیه که صاحب دومین ارتش قدرتمند ناتوست و هم در مذاکرات آستانه و هم در مذاکرات ژنو حضور دارد.

بیشتر بخوانید:

اردوغان: تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه صحیح است

 

Share