Share

نخستین چیزی که با تجربه ژانویه بدون الکل به دست می‌آورید، خواب راحت است. گرچه الکل آدم را خواب‌آلود می‌کند اما ساعت بدنی شما را به هم می‌ریزد و جلوی فرو رفتن به خواب عمیق را می‌گیرد. خواب عمیق زمانی است که مغز در آن می‌تواند خود را بازسازی کند و خاطرات را بسازد.

اگر به فکر کاهش وزن هستید هم، دوری از الکل می‌تواند به این هدف‌تان کمک کند چون هر لیوان نوشیدنی دست کم ۱۰۰ تا ۱۵۰ کالری دارد.

نوشیدن الکل می تواند بر سیستم ایمنی هم اثر بگذارد و دربرابر سرماخوردگی و ویروس‌هایی مثل ویروس آنفلوآنزا آسیب‌پذیر شوید. ننوشیدن الکل باعث می‌شود که راحت‌تر در مقابل میکرب‌ها مقاومت کنید.

سرانجام اینکه چون الکل باعث از دست دادن آب بدن می‌شود، چروک‌ها و چین‌های پوست‌تان هم بدتر می‌شود. با قطع مصرف الکل پوستتان بهتر می‌شود؛ به ویژه در زمستان که ماه خشکی است و روی پوست اثر بدی می‌گذارد.

و البته در بلندمدت، نوشیدن الکل، تاثیرات سوء بدتری هم دارد و خطر بیمارهایی مانند بیماری‌های قلبی و سرطان را بالا می‌برد.

حالا اگر فکر می‌کنید برنامه ژانویه بدون الکل برایتان مناسب است. اما مطمئن نیستید که بتوانید به آن پابند بمانید، باید برای انجام آن برنامه‌ریزی کنید.

این توصیه‌ها را دنبال کنید تا در برنامه‌تان موفق شوید:

دلیل کارتان را بدانید: دلیل خود را تعریف کنید. دلیل شما، هدف شما و باور شماست. ممکن است دلیل شما بهبود وضع سلامتی‌تان باشد، یا قطع دائمی مصرف الکل در آینده. دلیل‌تان هرچه که هست، آن را یک ماموریت شخصی برای خوزتان بدانید و مرتب به آن مراجعه کنید.

به مردم بگویید. این کار فقط برای این نیست که به تعهدتان وفادار بمانید. برای این است که دوستان‌تان دیگر به شما لیوان آبجو تعارف نکنند و ترک الکل به عنوان یک عادت خوب شناخته شود نه عامل خجالت.

شمارش معکوس داشته باشید: اما نه آن طوری که در ذهن‌تان است. تعداد روزهایی را که گذرانده‌اید در ذهن داشته باشید نه روزهایی را که تا پایان این دوره باقی مانده. موفقیت روزانه خود را جشن بگیرید و به آن ببالید.

تنها برنامه نریزید. اگر قرار است به مهمانی‌ای بروید که در آن الکل سرو می‌شود، دوستی را با خود ببرید که با شما هم تصمیم است و می‌توانید مراقب تصمیم همدیگر باشید. خوب است که به محض اینکه به مهمانی رسیدید، به بقیه بگویید که برنامه ژانویه بدون الکل دارید تا فشار اجتماعی بر شما کاسته شود.

در مورد نوشیدنی‌های معمولی خلاقیت به خرج دهید. اینکه قرار است الکل ننوشید معنی اش این نیست که قرار است آب خالی بنوشید. دستور تهیه نوشیدنی ترکیبی را با خود به مهمانی ببرید. تحیل‌تان را به کار بگیرید. خواهید دید که خیلی‌های دیگر هم دلشان خواهد خواست که از نوشیدنی مخصوص شما بچشند.

فکر نکنید که مجبورید خودتان را توضیح بدهید. نوشیدن الکل آنقدر عادی شده که تصمیم به ترک آن ممکن است شما را در موقعیتی قرار دهد که حس کنید باید از خودتان و انتخابتان دفاع کنید. اما نیازی به این کار نیست. کافی است بگویید: من امشب چیزی نمی‌نوشم. اگر واقعا حس می‌کنید که باید چیز بیشتری بگویید، به دوستانتان بگویید که صبح زود قرار کاری دارید و باید رانندگی کنید.

Share