Share

مستند «متولد اوین» نخستین اثر سینمایی مریم زارع، فیلمساز و بازیگر ایرانی – آلمانی در بخش چشم‌اندازهای سینمای آلمان شصت و نهمین جشنواره فیلم برلین به نمایش گذاشته می‌شود.

پوستر «متولد اوین»، ساخته مریم زارع (عکس: سایت جشنواره فیلم برلین)

مریم زارع در زندان اوین متولد شده، در سال ۱۳۶۷ بعد از کشتار زندانیان سیاسی در ایران، هنگامی که فقط دو سال داشت به آلمان مهاجرت کرده و اکنون جزو استعدادهای سینمایی این کشور به شمار می‌آید. دبیرخانه جشنواره فیلم برلین با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «متولد اوین» نخستین اثر مریم زارع را در بخش چشم‌اندازهای سینمای آلمان در برلیناله به نمایش می‌گذارد. در این اطلاعیه درباره مضمون مستند «متولد اوین» آمده است:

«مریم زارع در نخستین مستند سینمایی خود (به تهیه‌کنندگی مؤسسه “توندوسکی‌فیلم”) تلاش می‌کند سکوت خانواده‌اش درباره نحوه تولدش در زندان را بشکند و با آن‌ها در این‌باره وارد گفت‌وگو شود. او با دیگر فرزندان زندانیان سیاسی که در زندان اوین متولد شده‌اند، تماس می‌گیرد و تجربه آن‌ها و پیامدهای تولد در زندان در زندگی آن‌ها را جویا می‌شود.»

جشنواره فیلم برلین در ادامه این اطلاعیه می‌نویسد:

«اثر سینمایی مریم زارع به بیوگرافی او متکی‌ست و بر همین اساس هم داستانی که او می‌خواهد روایت کند گسترش می‌یابد و ما را در جریان تعقیب و آزار زندانیان سیاسی و رنجی که آن‌ها متحمل شده‌اند قرار می‌دهد.»

مریم زارع، سینماگر و بازیگر ایرانی آلمانی که در زندان اوین متولد شده و در دو سالگی به آلمان مهاجرت کرده است

مریم زارع با بازی در فیلم «شهاده» ساخته برهان قربانی، کارگردان آلمانی – افغان به یک نام مطرح در سینمای جوان آلمان بدل شد. ربانی در این فیلم وقایعی از داستان زندگی سه جوان مسلمان در آلمان را روایت می‌کند که بگوید مهاجران مسلمان به اروپا را نباید به مذهب آنان سنجید. این فیلم که در آن زمان سر و صدای زیادی به پا کرده بود در جشنواره فیلم برلین در سال ۲۰۱۰ به نمایش درآمد. مریم زارع در این فیلم نقش دختری به نام «مریم» را بازی می‌کند که در آلمان بزرگ شده و به اسلام هم اعتقادی ندارد. اما بعد از سقط جنین از روی احساس گناه گمان می‌برد که تقاص گناهانشان را پس می‌دهد.

زارع در چندین فیلم سینمایی دیگر نیز نقش‌ اصلی را به عهده داشته و بر صحنه‌های تئاتر در شهرهای هانوفر و برلین هم در چند نمایش بازی کرده است. نمایش او با عنوان «احساسات هوشمندانه» جایزه تئاتر هایدلبرگ در سال ۲۰۱۷ را به دست آورد.

جشنواره فیلم برلین ۷ فوریه سال جاری کار خود را آغاز می‌کند و ۱۷ فوریه نیز با اهدای خرس‌های طلایی و نقره به کار خود پایان می‌دهد. جشنواره فیلم برلین همراه با کن و ونیز از مهم‌ترین جشنواره‌های سینمایی در اروپاست.

بیشتر بخوانید:

ژولیت بینوش رئیس هیأت داوران برلیناله شد

Share