Share

سخنگوی وزارت خارجه ایران تأیید کرد که مایکل آر وایت، تفنگدار سابق آمریکایی در زندان وکیل‌آباد مشهد محبوس است. او نخستین شهروند آمریکایی در دوران ریاست جمهوری ترامپ است که در ایران به زندان افتاده.

مایکل آر وایت، تفنگدار سابق آمریکایی

خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران چهارشنبه ۱۹ دی/ ۹ ژانویه با تأیید این خبر به نقل از بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نوشت:

«یک شهروند آمریکایی به نام مایکل وایت چندی قبل در شهر مشهد بازداشت شد که موضوع در نخستین روزهای دستگیری از طریق دفتر حفاظت منافع آمریکا در تهران به اطلاع دولت آمریکا رسید.»

به این ترتیب سخنگوی وزارت خارجه ایران گزارش نیویورک تایمز در گفت‌وگو با مادر این تفنگدار سابق ارتش آمریکا را تأیید کرد که گفته بود فرزند چهل و شش ساله او زنده و در زندان وکیل‌آباد مشهد محبوس است. قاسمی گزارش ایران‌وایر درباره «آزار و اذیت» مایکل آر وایت را تکذیب کرده است.

مادر این زندانی آمریکایی به نیویورک تایمز گفته بود که فرزندش در کالیفرنیا زندگی می‌کند، برای دیدار دوست دخترش به ایران سفر کرده و قرار بوده ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۸ از امارات متحده عربی وارد فرودگاه سن‌دیگو شود که به مقصد نرسیده است. مایکل آر وایت از غده‌ای در گردنش رنج می‌برد و به بیماری آسم هم مبتلاست.

علاوه بر مایکل آر وایت در حال حاضر چهار شهروند آمریکایی دیگر در زندا‌های ایران به سر می‌برند. سیامک و باقر نمازی، کارن وفاداری و همسر او آفرین نیساری.

ژیائو وانگ، پژوهشگر چینی-آمریکایی دانشگاه پرینستون، نیز در ایران به ده سال زندان محکوم شده و در زندان است.

جیسون رضائیان خبرنگار نشریه واشنگتن‌پست، امیر حکمتی تفنگدار دریایی پیشین، سعید عابدینی، نوکیش مسیحی و نصرت‌الله خسروی رودسری نیز از شهروندان آمریکایی زندانی در ایران بودند. رضائیان با طرح شکایتی در دادگاه فدرال آمریکا درخواست یک میلیارد دلار غرامت از ایران کرده است.

بیشتر بخوانید:

درخواست غرامت یک میلیارد دلاری جیسون رضاییان به دلیل بازداشت و زندانی شدن در ایران

Share