Share

شهریار حیدری، مدیرکل امنیتی انتظامی استانداری کرمانشاه از کشته و زخمی شدن هشت تن از اعضای سپاه پاسداران در درگیری با حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) در نودشته شهرستان پاوه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در این درگیری که عصر روز گذشته، سه‌شنبه پنجم اردیبهشت‌ماه رخ داد چهار تن از اعضای سپاه کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند.

مدیر کل امنیتی انتظامی استانداری کرمانشاه گفته است، نیروهای پژاک نیز در این درگیری دچار تلفاتی شده‌اند، اما آمار دقیقی از تلفات در دست نیست.

تاکنون پژاک خبری در مورد رویداد اخیر منتشر نکرده است.

این خبرگزاری وابسته به نیروهای نظامی – امنیتی به‌نقل از شهریار حیدری نوشته است نیروهای پژاک "با سوء استفاده از وضعیت توپوگرافی منطقه" دست به حمله زدند.

درگیری پژاک و سپاه در استان کرمانشاه در حالی رخ داد که روز گذشته منطقه مرزی دوله کوکه در مرزهای کردستان عراق مورد حملات توپخانه‌ای نیروهای ایران قرار گرفت.

شهریار حیدری، مدیر کل امنیتی انتظامی استانداری کرمانشاه گفت نیروهای پژاک "با سوء استفاده از وضعیت توپوگرافی منطقه" دست به حمله زدند

رسانه‌های کردستان عراق گزارش دادند، همزمان نیروهای ارتش ترکیه نیز مناطق مرزی کردستان عراق را مورد حملات خود قرار داده‌اند که تاکنون این حملات خسارتی به‌دنبال نداشته است.

دولت‌های ایران و ترکیه می‌گویند، در این مناطق نیروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و پژاک حضور دارند، اما مقام‌های کردستان عراق بارها این مسئله را رد کرده‌اند.

حمله‌های توپخانه‌ای ایران به مناطق مرزی کردستان عراق پس از توقف هشت ماهه صورت گرفته است.

گلوله‌باران مناطق مرزی هشت ماه پیش ایران و ترکیه باعث کشته شدن دست‌کم ۱۰ تن از شهروندان غیرنظامی و آواره شدن صدها خانواده کرد شد.

بنا به گزارش‌های منتشرشده، آخرین درگیری بین نیروهای پژاک و سپاه در دی‌ماه سال گذشته روی داد.

خبرگزاری فارس، در ششم دی‌ماه از کشته شدن یک عضو بسیج و سپاه پاسداران به نام فرهاد مهدوی و چهار تن از نیروهای پژاک در این درگیری خبر داد.

در آبان و شهریور سال گذشته درگیری‌های سنگینی بین نیروهای پژاک و سپاه پاسداران در مناطق مرزی کردستان روی داد که به گفته طرفین صد‌ها تن در این درگیری‌ها کشته و زخمی شدند.

آن‌ زمان این درگیری‌ها با اعلام آتش بس پژاک خاتمه یافت.

پژاک، ۱۳ شهریورماه با انتشار بیانیه‌ای در تارنمای رسمی خود، اعلام کرد، که پس از "میانجی‌گری برخی از جناح‌ها و شخصیت‌‌ها" بین آن‌ها و دولت جمهوری اسلامی ایران، تصمیم به اعلام آتش‌بس گرفته است.

به دنبال این درگیری‌ها و اعلام آتش‌بس، سرتیپ محمدتقی اصانلو، فرمانده نیروی زمینی سپاه گفته بود: "سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از پاک‌سازی شمال غرب از گروهک‌های تروریستی ضمن استقرار بر نقاط صفر مرزی کنترل این مناطق را در اختیار گرفت."

بنا بر بیانیه حزب حیات آزاد کردستان این تصمیم بر مبنای "مطالبه جناح‌های میانجی‌گر" و "باور بر راهکار دموکراتیک و صلح‌جویانه" گرفته شده بود.

پژاک پس از درگیری اطراف بانه اعلام کرد که جمهوری اسلامی آتش‌بس دو طرفه را نقض کرده و حمله از سوی نیروهای جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

پژاک می‌گوید برای دفاع از حقوق کرد‌ها مبارزه می‌کند، اما ایران این حزب را در فهرست گروه‌های "تروریستی" قرار داده است.

گفته می‌شود پژاک شاخه کردستان ایران حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) است، اما مسئولان دو حزب این موضوع را رد می‌کنند.
 

Share