Share

شورشیان حوثی در یمن با پهپاد به یک رژه نظامی نیروهای دولتی یمن در استان لحج حمله کردند و چندین نفر از نظامیان یمنی و مسئولان دولتی را کشته و زخمی کردند. این رویداد در حالی رخ می‌دهد که سازمان ملل از حوثی‌ها و نیروهای دولتی یمن خواسته است که به‌طور واقعی در راه دستیابی به صلح تلاش کنند.

حمله شورشیان حوثی با پهپاد به یک رژه نظامی نیروهای دولتی یمن در استان لحج ـ پنج‌شنبه ۱۰ ژانویه / ۲۰ دی

حمله شورشیان حوثی با پهپاد به یک رژه نظامی نیروهای دولتی یمن در استان لحج ـ پنج‌شنبه ۱۰ ژانویه / ۲۰ دی

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، شیعیان حوثی پنج‌شنبه ۱۰ ژانویه / ۲۰ دی با هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) به رژه نظامی نیروهای دولتی یمن در جنوب این کشور حمله کرده و شش نفر از نظامیان را کشته و ۱۲ نفر، از جمله افسران و مسئولان محلی را زخمی کردند.

تصاویر منتشرشده از این حمله پهپاد را نشان می‌دهند که با سرعت زیاد به جایگاه افسران و مسئولان محلی در رژه نظامی نزدیک می‌شود.

برخی از حاضران در رژه نظامی فکر می‌کردند که پهپاد برای فیلمبرداری از رژه مورد استفاده قرار گرفته‌ است اما در بالای جایگاه مسئولان که با تصویری از عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن تزئین شده بود، پهپاد منفجر شد و آتشی در هوا به پا کرد و آوارها را به اطراف جایگاه پرتاب کرد.

سربازان مضطرب حاضر در صحنه به‌سرعت زخمی‌ها را به خودروها منتقل کردند تا آن‌ها را به بیمارستان‌ها برسانند.

مرکز اطلاع‌رسانی انصارالله، گروه حوثی‌ها که ایران از آن‌ها پشتیبانی می‌کند در توئیتر اعلام کرد که «تجمع نیروهای متجاوز و مزدور توسط یک پهپاد مورد هدف قرار گرفت».

خبرگزاری تسنیم ایران به‌نقل از عبدالله الجفری، سخنگوی نیروی هوایی شیعیان یمن نوشته است که یگان پهپادی این گروه امروز در چارچوب عملیات نظامی تاکتیکی فعالیت می‌کند و پیام‌های سیاسی و نظامی به همراه دارد.

تسنیم همچنین به نقل از سرتیپ محمد المنصور که به‌گفته این خبرگزاری «کارشناس نظامی یمنی» است نوشته که این عملیات «اتاق مرکز فرماندهی پایگاه را که افسرانی از موساد رژیم اسرائیل و افسران خارجی دیگر در آن حضور داشتند، هدف قرار داده است».

خبرگزاری صبا نت متعلق به حوثی‌ها از «شمار زیادی کشته و زخمی» در میان نیروهای نظامی دولتی خبر داد.

خبرگزاری العربیه، نزدیک به عربستان سعودی از زخمی شدن ۲۰ نفر خبر داد و نوشت نایب رئیس ستاد مشترک ارتش یمن، استاندار لحج، رئیس شعبه اطلاعات، فرمانده پلیس نظامی، سخنگوی رسمی منطقه چهارم و شماری از خبرنگاران، از جمله زخمی‌ها هستند.

شبکه الحدث عربستان سعودی پهپاد منفجرشده را متعلق به ایران دانست.

محل مورد حمله، پایگاه هوایی العند، یکی از پایگاه‌های مهم یمن در استان لحج است که قبل از جنگ پایگاه نیروهای آمریکایی برای حمله به اسلامگرایان تندرو شبکه القاعده بود. این پایگاه در سال ۲۰۱۵ به تصرف شیعیان حوثی در آمد اما نیروهای دولتی یمن با حمایت عربستان سعودی در همان سال آن را بازپس گرفتند.

این حمله در حالی صورت گرفت که روز گذشته، چهارشنبه ۹ ژانویه / ۱۹ دی مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن به طرف‌های جنگ اعلام کرد که «پیشرفت‌های قابل توجهی» در مذاکرات ماه دسامبر سال گذشته میلادی در سوئد به دست آمده است.

گریفیتس از دو طرف خواست تا «به‌طور واقعی» برای دستیابی به صلح تلاش کنند.

چهارمین دور مذاکرات صلح یمن ۶ دسامبر ۲۰۱۸ با حضور طرف‌های یمنی به همراه مارتین گریفیتس در استکهلم سوئد به مدت یک هفته برگزار شد که دو طرف در آن بر سر تبادل اسرا و زندانیان و آتش‌بس در بندر استراتژیک الحدیده به توافق دست یافتند.

گریفیتس روز گذشته درباره آتش‌بس در الحدیده گفت: «هر دو طرف عموماً آتش‌بس را رعایت می‌کنند و درگیری‌ها کاهش قابل توجهی داشته است.»

با این حال عملیات نظامی به‌رغم کاهش شمار آن‌ها قطع نشده‌اند، از جمله حملات هوایی ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی.

مارتین گریفیتس شنبه گذشته برای گفت‌وگو و رایزنی با طرف‌های درگیری در یمن و برگزاری دور جدید گفت‌وگوهای صلح ابتدا به صنعاء و سپس در آغاز هفته به ریاض سفر کرد.

گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که دور بعدی مذاکرات طرف‌های یمنی در چارچوب تکمیل گفت‌وگوهای سوئد، زیر نظر سازمان ملل در کویت برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

سازمان ملل خواستار رأی‌گیری برای اعزام ناظران به یمن شد

Share