Share

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به انتشار خبرهایی درباره استعفای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی به دلیل اختلاف با حسن روحانی، رییس جمهوری، این خبرها را به شدت تکذیب کرد و منبع انتشار آنها را کسانی دانست که برای تضعیف و تخریب جایگاه وزیر و وزارت امور خارجه «به صورت جنون‌آمیزی» دست به انتشار خبرهای کذب و نادرست می‌زنند.

محمدجواد ظریف در اسلام‌آباد

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بهرام قاسمی «در رابطه با شایعات اخیر در خصوص دستگاه دیپلماسی کشور از جمله استعفای محمد جواد ظریف از سمت خود، خروج ایران از برجام و همچنین وجود اختلافاتی بین رییس‌جمهوری و وزیر امور خارجه در رابطه با موضوع سیاست خارجی کشور»، استعفای ظریف را قویا تکذیب کرد:

«متاسفانه در حالی که هفته‌ گذشته ایشان در یک سفر کاری بسیار مهم و حساس در هندوستان به سر می‌بردند و مشغول رایزنی با مقامات آن کشور بودند، این خبر جعلی ساخته و پرداخته شد. این در حالی‌ست که رابطه بسیار صمیمانه و سازنده‌ای میان وزیر امور خارجه با هیات دولت به خصوص شخص رییس‌جمهوری و همچنین سایر سران قوا و مقامات عالی رتبه کشور وجود دارد و وزیر امور خارجه و دستگاه زیر مجموعه‌شان همواره در حال تلاش برای ارتقای جایگاه ایران و همچنین خنثی کردن مکر و حیله دشمنان ملت ایران و تامین منافع مردم هستند.»

پس از تحریم دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی به دلیل اقدام برای انجام عملیات تروریستی در خاک دانمارک و هلند، این شایعه در ایران قوت گرفته که ایران از برجام خارج می‌شود و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز استعفا خواهد داد.

پیش از این شورای عالی امنیت ملی، رییس دفتر حسن روحانی و دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت یک‌صدا این شایعات را تکذیب کرده‌ بودند.

منشأ شایعه خروج ایران از برجام و استعفای ظریف اما گروهی از اصول‌گرایان تندرو هستند. از جمله حمید رسایی، نماینده اصول‌گرای مجلس نهم با انتشار پیامی در توییتر از دولت روحانی خواسته تا «استعفای ظریف را بپذیرد.»

او نوشته است:

«تنها شوک تأثیرگذار، پذیرش استعفای ظریف است. اروپا و آمریکا روی ماندن ظریف حساب باز کرده‌اند. (…) مردم ایران با بودن این تیم باید منتظر تحریم‌های بیشتر باشد.»

حسین امیر عبداللهیان، دستیار ویژه علی لاریجانی و معاون سابق وزیر امور خارجه ایران نیز بعد از آنکه اتحادیه اروپا دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد، در توییتر خود نوشت:

«غربی‌ها باید با شوکی مواجه شوند که بدانند به هر قیمت در تونل یکطرفه برجام کنونی باقی نخواهیم ماند.»

بهرام قاسمی اما در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در مورد شایعه خروج ایران از برجام با رد این موضوع گفته است به نظر می‌رسد عده‌ای به صورت سیستماتیک درصدد ایجاد آشوب ذهنی مردم و آشفتگی در بازار به منظور اثرگذاری بر وضعیت کنونی آن در راستای منافع سوداگران هستند:

«آنها تلاش می‌کنند با انتشار برخی از اخبار جهت‌دار و کذب، فضاسازی روانی منفی در بازار ایجاد کنند ولی خوشبختانه با توجه به هوش و ذکاوت مردم این اقدامات راه به جایی نمی‌برند.»

او مسئول تصمیم‌گیری درباره مسائل مربوط به برجام را شورای عالی نظارت بر برجام دانسته و گفته است در آینده نیز روند به همین نحو خواهد بود و هر نوع تصمیمی در مورد برجام از سوی این هیات گرفته و اعلام می‌شود.


  • در همین زمینه

شورای امنیت ملی: استعفای ظریف و خروج از برجام دروغ است

Share