Share

بیش از یک هزار مدرسه در شهرستان‌های این استان وسایل گرمایشی استاندارد ندارند و این مساله حادثه آفرین است. این آمار را استاندار تهران روز پنج‌شنبه ۲۷ دی در همایش گرامیداشت هفته شوراهای آموزش و پرورش ارائه کرد. انوشیروان محسنی بندپی در اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت باید قبل از آنکه حادثه‌ای اتفاق بیفتد، در این زمینه برنامه‌ریزی صورت گیرد.

عکس از آرشیو

فقدان امکانات گرمایشی مدارس در ایران هر ساله باعث بروز حوادث و سوانحی می‌شود که برخی از آنها حتی به مرگ دانش‌آموزان می‌انجامد. در تازه‌ترین نمونه، در آتش‌سوزی مدرسه غیرانتفاعی اسوه حسنه زاهدان در ۲۷ آذرماه سال جاری، چهار دانش‌آموز بر اثر سوختگی شدید جان خود را از دست دادند: هر چهار دانش‌آموز حادثه آتش‌سوزی زاهدان جان سپردند

از سوی دیگر اما مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران با اشاره به محرومیت‌های آموزشی شهرستان‌های این استان در همایش گرامیداشت هفته شوراهای آموزش و پرورش گفت:

«در حال حاضر برای جبران کمبودهای آموزشی و با توجه به هنجار تراکم دانش‌آموزان در کشور، در تهران به ۱۲ هزار کلاس درس نیاز داریم.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد صیدلو تاکید کرد در کنار شهر تهران و در شهرستان‌های این استان، محرومیت‌هایی در آموزش و پرورش وجود دارد که به دلیل همجواری این مناطق با پایتخت، کمتر دیده می‌شوند.

صیدلو با اشاره به میزان تراکم دانش‌آموزی در کشور گفت که این میزان ۲۴ است اما در شهرستان‌های استان تهران این عدد ۳۲ است.

او همچنین گفت از ۵۰۰ هزار اتباع خارجی کشور، ۱۱۰ هزار نفر در استان تهران هستند که از خدمات آموزشی استفاده می‌کنند.

به گفته مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران در کشور به ازای هر ۱۴ دانش‌آموز یک همکار فرهنگی وجود دارد اما در استان تهران به ازای هر ۱۹ دانش‌آموز یک همکار فرهنگی هست. موضوعی که نشانگر مشکل کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش است:

«سالانه حدود ۳۰ هزار دانش‌آموز به دانش‌آموزان ما اضافه می‌شوند که با فرض تراکم ۳۰ نفره در هر کلاس، سالانه به یک هزار کلاس درس احتیاج داریم و اگر بخواهیم به نُرم تراکم دانش‌آموز در کشور برسیم و برای جبران کمبودهای گذشته، نیازمند ۱۲ هزار کلاس درس هستیم.»

مسئولان آموزش و پرورش اما تاکید دارند که این وزارت‌خانه به تنهایی نمی‌تواند مشکلات خود را برطرف کند و نیازمند مشارکت و همراهی سایر دستگاه‌ها برای حل مشکلات است.

از سوی دیگر سهم آموزش و پرورش در لایحه بودجه ۹۸، ۴۵ هزار و ۸۳۱ میلیارد تومان است. معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش ایران «خرید خدمات آموزشی» و «کاهش ادارات مراکز استان‌ها» را از الزام‌های این وزارت‌خانه در سال آینده اعلام کرده است.

معلمان این رویکرد را نمایانگر  «عزم دولت برای خصوصی‌سازی آموزش و پرورش» می‌دانند.

بودجه ۹۸: آموزش و پرورش خصوصی‌سازی می‌شود

Share