Share

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران اعلام کرد، ۷۴ مورد مرگ کولبران کرد و افراد کاسب را در طول سال گذشته در مناطق مرزی استان‌های آذربایجان، کردستان، و کرمانشاه مستند کرده است.

بنا به گزارش این کمپین، غیر از کشته شدن این افراد که در بین ماه‌های فروردین ۹۰ و اسفند ۹۰ روی داده، ۷۶ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

کمپین بین المللی حقوق بشر در این گزارش آورده است: "از ۷۴ نفر کولبر و کاسبکاری که جان خود را از دست داده‌اند، ۷۰ نفر آنان توسط مأموران مرزی دولتی هدف گلوله قرار گرفته و کشته شده‌اند و چهار نفر از آنان به دلیل انفجار مین، سقوط بهمن، و سرمای شدید جان خود را از دست داده‌اند."

گزارش می‌افزاید: "در میان ۷۶ نفری که مجروح شده‌اند، هشت نفر به علت انفجار مین و بقیه توسط مأموران امنیتی مرزی زخمی شده‌اند."

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌گوید این اعداد فقط افرادی را در بر می‌گیرند که این کمپین توانسته هویت و مشخصات پرونده‌های آنان را به شکل مستقل و یا از طریق منابع مطمئن محلی تأیید کند.

به گفته این نهاد مدافع حقوق بشر احتمال دارد موارد بسیار بیشتری نیز وجود داشته باشند؛ اما به دلیل انزوای جغرافیایی و اقتصادی کولبران، ممکن است کلیه موارد گزارش نشده باشد.

هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران: حمله به کولبرانی که ساکن برخی از فقیرترین مناطق ایران هستند، استفاده از خشونت مرگبار علیه مردمی است که به‌واسطه شرایط اقتصادی خویش به این نوع فعالیت وادار شده‌اند

این کمپین از حکومت ایران خواسته است تا هر چه سریع‌تر در رابطه با موارد متعدد قتل کولبران توسط نیروهای امنیتی در استان‌های شمال غربی آذربایجان، کردستان، و کرمانشاه تحقیق کند و افرادی که چنین اقدامات "غیرقانونی و خشونت‌بار"ی را انجام داده‌اند را پاسخگو کند.

هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته است: "دولت ایران اساسأ فقر را مجازات می‌کند. حمله به کولبرانی که ساکن برخی از فقیرترین مناطق ایران هستند، استفاده از خشونت مرگبار علیه مردمی است که به‌واسطه شرایط اقتصادی خویش به این نوع فعالیت وادار شده‌اند."

"کولبر" اصطلاحی محلی است و به کسانی گفته می‌شود که حمل و نقل کالا از مرزها را با استفاده از "کول" خود و بدون هرگونه وسیله‌ای انجام می‌دهند.

افراد کاسب کالاهایی که توسط کولبران در نزدیک‌ترین روستا به نقطه مرزی جمع‌آوری شده است، با استفاده از وسایل نقلیه به شهرها منتقل می‌کنند.

احمد شهید گزارشگر ویژ سازمان ملل در بخشی از گزارش اسفندماه خود به موضوع کولبران و افراد کاسب اشاره کرده بود.

در گزارش احمد شهید آمده بود: "گزارشگر ویژه از کشتار سیستماتیک کولبران و کاسبکاران که (شهروندان) کردی هستند که در مناطق مرزی زندگی می کنند مطلع شده است. کولبران که محموله‌هایی از اجناسی همچون چای، تنباکو و سوخت را برای معاش زندگی را در حدود مرزی بر پشت خود حمل یا قاچاق می‌کنند، از این رفتار متأثر هستند. قانون ایران فعالیت‌های قاچاق کولبران را به‌عنوان جرمی که قابل مجازات با چند ماه زندان یا جریمه‌ای معادل کالاهایی ضبط شده است می‌داند. اما گزارشگر ویژه گزارش‌هایی دریافت کرده است که نگهبانان مرزی به این افراد شلیک می‌کنند، و به این وسیله ده‌ها کولبر و همچنین اسب‌های آنان را سالانه زخمی و یا به قتل می‌رسانند."

طبق گزارش فعالان حقوق بشر در ایران، در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ دست کم ۱۵۰ تن از افراد کاسب و کولبر در مناطق مرزی کردستان کشته شده‌اند.

 

Share