Share

شبکه تلویزیونی کردی «روداو» در اقلیم کردستان عراق از توافق اولیه میان بشار اسد و نیروهای دموکراتیک شمال سوریه خبر داد. این شبکه خبری بدون افشای منبع، مدعی شد؛ نیروهای دموکراتیک شمال سوریه ۱۰  خواسته خود از رژیم بشار اسد را اعلام کردند. یک مقام دولت اسد هم از طرح این مطالبات استقبال کرده و گفته که «دولت سوریه آماده گفت‌وگو با نیروهای کرد است».

تصویری از یگان‌های مدافع خلق کردها در سوریه- عکس: آرشیو

اصلی‍ترین بند این خواسته‌ها که هنوز مشخص نیست مورد توافق طرفین قرار گرفته یا نه، خودگرانی مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک شمال سوریه است.

شبکه تلویزیونی «روداو» که به حزب دموکرات کردستان عراق و حکومت اقلیم کردستان نزدیک است، «حفظ تمامیت ارضی» را نخستین بند این خواسته اعلام کرده، با این حال نیروهای دموکراتیک شمال سوریه خواستار به رسمیت شناختن خودمختاری مناطق کردنشین که هم اکنون تحت کنترل این جبهه و یگان‌های مدافع خلق است، شدند.

نیروهای دموکراتیک شمال سوریه که اکثریت آن را کردها تشکیل می‌دهند، همچنین خواستار تشکیل یک نظام سیاسی جمهوری دموکراتیک که «ادارت خودمختار کردستان» بخشی از آن به شمار می‌آید، در سوریه هستند.

حضور نمایندگان مناطق خودمختار کردستان در پارلمان ملی سوریه در دمشق یکی دیگر از خواسته‌های اعلام شده نیروهای دموکراتیک شمال سوریه اعلام شده است.

قرار گرفتن پرچم مناطق خودمختار در کنار پرچم سوریه و ادغام نیروهای نظامی کُردها در شمال سوریه و سپردن امنیت داخلی مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک به حکومت‌های خودگردان این منطقه از دیگر خواسته‌هایی است که کردها برای توافق با بشار اسد اعلام کرده‌اند.

آموزش به زبان مادری در دانشگاه‌ها و مدارس و به رسمیت شناخته شدن زبان کردی در مناطق کردنشین و تقسیم عادلانه منابع سوریه دو خواسته دیگر این مطالبات اعلام شده است.

نیروهای دموکراتیک شمال سوریه همچنین خواستار به رسمیت شناخته شدن اقدامات دیپلماتیک در مناطق تحت کنترل خود «به نحوی که با منافع ملی سوریه همخوانی داشته باشد»، شده‌اند.

ایمن سوسا، معاون وزیر امورخارجه رژیم بشار اسد در سوریه در واکنش به این خواسته‌ها، کردها را بخش جدائی‌ناپذیر سوریه و سخنان آنها برای «حفظ وحدت ملی سوریه» را اقدامی مثبت عنوان کرد.

پیش از این نیز منابع خبری از دیدار هیئت ویژه نیروهای دموکراتیک سوریه با نمایندگان بشار اسد و روسیه در دمشق خبر داده بودند.

گفت‌وگو میان کردها و بشار اسد پس از اعلام خروج نیروهای نظامی امریکا از سوریه شتاب بیشتری گرفته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا دسامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد نیروهای نظامی امریکا از سوریه خارج خواهند شد. خروج نیروهای امریکا از سوریه، موجب نگرانی نیروهای دموکراتیک شمال سوریه نسبت به حمله نظامی ترکیه به مناطق تحت کنترل خود شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بارها اعلام کرده در نظر دارد عملیات نظامی موسوم به «سپر فرات» را برای عقب راندن نظامیان کرد آغاز کند.


در همین زمینه:

موافقت نیروهای دموکراتیک سوریه با ایجاد منطقه حائل در مرز ترکیه

Share