Share

کمیساریای  عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان از کشته شدن حداقل ۱۷۰ مهاجر در آب‌‌های دریای مدیترانه خبر داد. در میان کشته شدگان حداقل ۱۰ زن و دو کودک وجود دارد.

عکس: آرشیو

به گزارش منابع خبری شنبه ۱۹ ژانویه/ ۲۹ دی در دو حادثه جداگانه  حداقل ۱۷۰ مهاجر که از لیبی و مراکش به سمت اروپا در حرکت بودند، در دریای مدیترانه ناپدید شدند.

در حادثه نخست که بر اثر واژگونی یک قایق رخ داد، ۱۱۷ مهاجر از ۱۲۰ مسافر این قایق در دریا غرق شدند. سه تن از مسافران این قایق که از سواحل لیبی به مقصد ایتالیا در حرکت بود، نجات یافتند و در جزیره «لمپدوسا» تحت درمان قرار گرفتند.

گفته می‌شود حداقل ۱۰ زن و دو کودک که یکی از آنها دو ماهه بود نیز از جمله قربانیان این حادثه هستند.

در حادثه دیگری هم یک قایق حامل مهاجران که از مراکش به سمت اسپانیا در حال حرکت بود، دچار حادثه شد. شمار مسافران این قایق نیز حدود ۵۳ تن گزارش شده است. یک تن از این پناهجویان که توسط صیادان دریایی نجات یافته، برای درمان به مراکش منتقل شده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در بیانیه‌ای رسمی، حادثه رخ داده را تائید اما اعلام کرد: به دلیل عدم ثبت اسامی پناهجویان قادر به تایید شمار جان باختگان و یا مفقودان این حوادث نیست.

دریای مدیترانه طی سال‌های گذشته، به ویژه پس از سختگیری اتحادیه اروپا برای جلوگیری از ورود مهاجران کشورهای قاره آفریقا، شاهد مرگ شمار زیادی از پناهجویان بوده است.

تنها در سال گذشته دستکم نزدیک به ۲۰۰۰ مهاجر در دریای مدیترانه غرق شدند. برپایه گزارش کمیساریای عالی پناهندگان از آغاز سال ۲۰۱۹ تا پیش از حوادث اخیر، ۸۳ مهاجر در دریای مدیترانه جان باخته‌اند. این رقم برای دوره زمانی مشابه سال گذشته ۱۹۹ تن گزارش شده است.

سازمان پزشکان بدون مرز در واکنش به این حادثه دریای مدیترانه را «گورستان» خواند و در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: «بدون راه‌های امن و قانونی برای کسانی که به دنبال امنیت در اروپا هستند، دریای مدیترانه همچنان یک گورستان است».


در همین زمینه:

سازمان‌ ملل: مدیترانه، مرگ‌بارترین مرز دنیا برای پناهجویان

Share