Share

نیروهای امنیتی سودان برای مقابله با اعتراضات پیش‌بینی شده روز یکشنبه ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی بسیج شده اند. گزارشها حاکی از تعداد زیاد این نیروها در شهرهای «خارطوم»، پایتخت، و «ام‌درمان»، شهر دیگر سودان است.

معترضان سودانی – عکس از آرشیو

به گزارش «اسوشیتدپرس» و بر اساس ویدئو‌ها و گزارش‌های فعالان سودانی که در شبکه‌های مجازی منتشر شده، صدها نیروی امنیتی سودان در خودروهای خود در خارطوم و به سمت شهر مجاور ام‌درمان در حرکت هستند.

ام‌درمان یک منطقه سنتا اعتراض‌خیز است که در هفته‌های اخیر شاهد ساعت‌ها درگیری سنگین بین پلیس و معتراضان بود.

در میانه یک سری اعتصاب که برخی از آنها آغاز شده و برخی دیگر برای این هفته برنامه‌ریزی شده‌اند، پیش‌بینی شد که روز یکشنبه اعتراضات در خارطوم، ام‌‌درمان و سایر شهرهای سودان ادامه پیدا کنند. اعتصابات سودان از سوی اتحادیه‌های حرفه‌ای شامل پزشکان، معلمان، وکلا، و داروسازان برنامه‌ریزی شد.

تظاهرات ضددولتی در سودان ماه گذشته میلادی در این کشور آغاز شد. این اعتراضات جدی‌ترین چالش برای عمر البشیر، ژنرال سابق ارتش است که دادگاه بین‌المللی کیفری او را به ارتکاب جرائم علیه بشریت و نسل‌کشی در منطقه غرب دارفور تحت پیگرد قرار داده است، به شمار می‌رود. عمر البشیر که در میانه ۷۰ سالگی قرار دارد در سال ۱۹۸۹ با همکاری اسلامگرایان در یک کودتای نظامی بر سر کار آمد. او در سال‌های بعد در انتخابات مختلف که منتقدان آن‌ها را نه آزاد و نه عادلانه می‌دانند پیروز شد.

در یک افشاگری شگفت‌آور در نماز جمعه این هفته، شیخ عبدالحی یوسف گفت که روحانیون فهرستی از درخواست‌ها را به البشیر تحویل داده‌اند. از جمله این درخواست‌ها عبارتند از پایان دادن به فساد، اجرای عدالت در خصوص همه کسانی که مسئول بحران اقتصادی اخیر بوده‌اند، و پایان دادن به کشتار معترضان. این در حالی است که البشیر کشتار معترضان را همواره با بهانه‌های مذهبی توجیه کرده است.


در همین زمینه:

ادامه اعتراضات در سودان: درگیری نیروهای امنیتی با معترضان

Share