Share

ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای رسماً اعلام کرد که مواضع سپاه قدس در سوریه را هدف حملات موشکی خود قرار داده. تلویزیون دولتی سوریه متعاقباً از رهگیری و انهدام «اهداف خصمانه» خبر داد.

بامداد دوشنبه ۱ بهمن/ ۲۰ ژانویه: سامانه دفاع موشکی ارتش سوریه به حمله موشکی اسرائیل پاسخ می‌دهد

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای که صبح دوشنبه ۱ بهمن/ ۲۰ ژانویه منتشر کرده نوشته است:

«ما حمله به اهداف متعلق به نیروی قدس در خاک سوریه را آغاز کرده‌ایم. به ارتش سوریه هشدار می‌دهیم از اقدام علیه خاک یا نیروهای اسرائیلی خودداری کند.»

ارتش اسرائیل این بیانیه را در حین عملیات – پیش از آنکه حملات موشکی به مواضع سپاه قدس به پایان برسد منتشر کرد و این امری غیر عادی در منطق ارتش این کشور است.

برخی از ساکنان دمشق به تلویزیون دولتی سوریه گفته‌اند در آسمان دمشق انفجاری مهیب را دیده‌اند. ویدیویی در شبکه‌هاتی اجتماعی ادعا می‌کند که موشکی رهگیری و در حومه دمشق منهم شده است.

ارتش سوریه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که اهداف متخاصم را با موفقیت رهگیری و در جنوب دمشق منهدم کرده است.

خبرگزاری سانا به نقل از ارتش سوریه گزارش داده که ده‌ها موشکی را که ارتش اسرایل به مواضع سپاه قدس در حوالی دمشق شلیک کرده، در آسمان جنوب و غرب دمشق ساقط کرده است. ارتش سوریه همچنین گفته حملات از آسمان لبنان و جولان و طبریا در شمال اسرائیل به طور همزمان انجام شده است.

وزارت دفاع روسیه ساعتی بعد با انتشار بیانیه‌ای جزئیاتی از حمله موشکی اسرائیل به مواضع سپاه قدس در دمشق را افشا کرد. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که بیش از ۳۰ موشکی که عمده آن‌ها از موشک‌های کروز یا بمب‌های هدایت‌شونده بود و جنگنده‌های اسرائیلی از سه محور به طرف مواضع سپاه قدس شلیک‌ کردند توسط سامانه‌های پدافند هوایی سوریه منهدم شدند. وزارت دفاع روسیه اعلام کرده که در این تهاجم هوایی، چهار خدمه ارتش سوریه جان خود را از دست داده‌اند و شش نفر هم مجروح شده‌اند. «دیدبان حقوق بشر سوریه» مستقر در لندن اعلام کرده که ۱۱ نفر از نظامیان سوری در این حملات کشته شدند. وزارت دفاع سوریه اعلام کرد که بخش‌هایی از فرودگاه دمشق نیز آسیب دیده است.

روز گذشته هم ارتش اسرائیل حملاتی به دمشق انجام داد که رهگیری و منهم شد. متقابلاً یک حمله موشکی هم از خاک سوریه به جولان انجام شد که سامانه دفاع اسرائیل آن را رهگیری و منهدم کرد.

هفته گذشته بنیامین نتانیاهو حمله ارتش اسرائیل به یک انبار اسلحه نیروی قدس در حومه دمشق را تأیید کرده بود. نتانیاهو در نشست امنیتی کابینه اسرائیل اعلام کرد که ارتش این کشور تاکنون صدها بار مواضع سپاه قدس در سوریه را هدف قرار داده است.

معمولاً اسرائیل درباره این حملات سکوت می‌کند. این بار اما روش دیگری را در پیش گرفته. این امر احتمال حمله نظامی اسرائیل به خاک سوریه بعد از عقب‌نشینی نیروهای نظامی آمریکا از این کشور را افزایش داده است.

خبرهای تأیید نشده‌ای منتشر شده که بر اساس آن‌ها، بعد از وقوع چند انفجار در بلندی‌های جولان، سامانه پاتریوت ارتش اسرائیل در این منطقه فعال شده است.

بیشتر بخوانید:

سوریه و اسرائیل از دفع حملات موشکی متقابل خبر دادند

Share