Share

واردات نفت ژاپن از ایران به دلیل آن‌که آمریکا با معافیت این کشور از تحریم‌های نفتی موافقت کرده، از سر گرفته شد. اما به دلیل مشکلات بیمه نفتکش‌ها ممکن است صادرات نفت ایران به ژاپن کوتاه‌مدت باشد.

در سال ۲۰۱۷ نفت ایران ۵،۳ درصد کل واردات نفت خام ژاپن را شامل می‌شد.

در سال ۲۰۱۷ نفت ایران ۵،۳ درصد کل واردات نفت خام ژاپن را شامل می‌شد.

به‌گزارش رویترز، شرکت نفت فوجی ژاپن اعلام کرد که یکشنبه ۳۰ دی‌ماه، این شرکت یک محموله نفتی ایران را برای انتقال به ژاپن بار تانکر کرده است. کشتی نفتکش کیسوگاوا در این روز حدود دو میلیون بشکه نفت ایران را بارگذاری کرده و ۹ فوریه / ۲۰ بهمن به ژاپن خواهد رسید. حدود نیمی از این محموله به شرکت فوجی تعلق خواهد داشت و باقی آن به شرکت پتروشیمی «شووا شل سکیو» خواهد رسید.

سخنگوی شرکت نفت فوجی به رویترز گفت بزرگترین مانع برای واردات نفت از ایران این بود که بانک‌ها بر سر پرداخت به ایران به توافق برسند. سخنگوی شرکت «شووا شل سکیو» درباره معاملات این شرکت با ایران چیزی نگفت و تنها به این بسنده کرد که اگر شرایط فراهم آید واردات نفت ایران از سر گرفته خواهد شد.

ژاپن آخرین و چهارمین مشتری یزرگ نفت ایران در آسیاست که واردات نفت خود از ایران را ادامه می‌دهد.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران شامگاه یکشنبه ۳۰ دی در شبکه اینستاگرام نوشت: «بعد از کشورهای چین، کره جنوبی، هند و ترکیه، ژاپن نیز پروسه واردات نفت از ایران را آغاز کرد.»

آمریکا ژاپن را به مدت ۱۸۰ روز از تحریم نفتی ایران معاف کرده و این نخستین محموله نفتی ژاپن بعد از معافیت از تحریم ایران است.

با این حال، صادرات نفت ایران به ژاپن، چهارمین واردکننده بزرگ نفت در جهان، ممکن است کوتاه‌مدت باشد زیرا دو خریدار ژاپنی گفته‌اند امکان دارد پس از آن‌که بیمه سالانه نفتکش‌ها با حمایت دولت ژاپن در ماه مارس منقضی شود، نتوانند به واردات نفت از ایران ادامه دهند.

در سال ۲۰۱۷ نفت ایران ۵،۳ درصد کل واردات نفت خام ژاپن را شامل می‌شد.

کره جنوبی نیز شنبه گذشته ۱۹ ژانویه / ۲۹ دی برای نخستین بار در چهار ماه گذشته، نفت ایران را وارد کرد. نفتکش «ان‌تی‌سی سیلیویا» نزدیک به یک میلیون بشکه از میعانات گازی ایران و نفت سبک را در این روز در بندر اینچون تخلیه کرد. انتظار می‌رود که یک تانکر دیگر که حامل مقدار مشابهی از میعانات است، در ۳۱ ژانویه / ۱۱ بهمن به کره جنوبی برسد.

رویترز جمعه ۱۸ ژانویه / ۲۸ دی در گزارشی به‌نقل از تحلیلگران گروه اوراسیا در واشنگتن نوشت چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه پنج کشوری هستند که معافیت آن‌ها از تحریم‌های نفتی ایران تمدید خواهد شد، اما ایتالیا، یونان و تایوان از فهرست معافیت‌ها حذف خواهند شد.

معافیت‌های هشت کشور در ماه مه آینده (اردیبهشت ۱۳۹۸) پایان خواهد یافت و احتمال تمدید و یا حذف معافیت‌های بعدی نیز از همین ماه خواهد بود.

از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماه مه گذشته اعلام کرد که از توافق هسته‌ای با ایران خارج خواهد شد و تحریم‌ها علیه ایران دوباره به‌اجرا در خواهد آمد، صادرات نفت ایران به‌شدت کاهش یافته است.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه جمعه ۲۸ دی درباره مشکلات صادرات نفت ایران گفت: «در حوزه صادرات نفتی به شدت دچار مشکل هستیم به‌گونه‌ای که از دو میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه نفت که برای هر روز در سال ۱۳۹۷ که ۴۷ میلیارد دلار درآمد نفتی در بودجه سال جاری پیش‌بینی شده بود؛ در حاضر به شدت فاصله گرفته‌ایم و فقط توانسته‌ایم در سال جاری دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت صادر کنیم که نه تنها با مشکل مقدار کم فروش نفت مواجه‌ایم بلکه امکان انتقال ارز حاصل از فروش نفت به داخل کشور را نیز نداشته یا به سختی انجام می‌شود.»

نوبخت افزود: «برای صادرات نفت مجبوریم که از کشتی استفاده کنیم، اما کشتیرانی ما نیز تحریم است این در حالی است اگر کشتی نیز برای صادرات نفت پیدا کنیم باید کشتی را بیمه کنیم اما بیمه‌های ما نیز تحریم هستند.»

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک تولید نفت ایران در دسامبر سال ۲۰۱۸ به دو میلیون و ۷۶۹ هزار بشکه در روز رسید که ۱۵۹ هزار بشکه در روز در مقایسه با تولید دو میلیون و ۹۲۸ هزار بشکه در روز در ماه نوامبر ۲۰۱۸، کاهش داشت.

میانگین تولید نفت خام ایران در سه ماهه چهارم سال میلادی گذشته سه میلیون و ۱۰ هزار بشکه در روز بود که در مقایسه با سه میلیون و ۶۰۳ هزار بشکه در روز در سه ماهه سوم، کاهش داشت.

نفت سنگین ایران نیز حدود ۸ دلار در هر بشکه ارزان شد. قیمت نفت سنگین ایران در دسامبر ۵۴,۸۴ دلار در هر بشکه بود که ۷,۹۹ دلار یا ۱۲,۷ درصد در مقایسه با ۶۲,۸۳ دلار در ماه نوامبر کاهش داشت.

بیشتر بخوانید:

احتمال تمدید معافیت‌های چند کشور از تحریم‌های نفتی ایران

Share