Share

شماری از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق (کلاه زردها) از استان‌های مختلف ایران مقابل وزارت نیرو تجمع کردند. آن‌ها خواهان آن‌اند که به استخدام وزارت برق درآیند.

دوشنبه، یکم بهمن: گروهی از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق (کلاه زردها) از استان‌های مختلف ایران مقابل وزارت نیرو تجمع کردند. آن‌ها خواهان آن‌اند که به استخدام وزارت نیرو درآیند.

صدها تن از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق (کلاه زردها) دوشنبه یکم بهمن برای چندمین بار در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی مقابل وزارت نیرو تجمع کردند. تجمع‌کنندگان به نمایندگی از اپراتورهای برق استان‌های مختلف از جمله آذربایجان شرقی و سیستان و بلوچستان راهی تهران شده بودند. برخی از اپراتورها همراه با خانواده‌های خود در این تجمع حضور داشتند.

تجمع‌کنندگان مقابل وزارت نیرو بیش از چهار هزار و صد اپراتور برق در مناطق مختلف ایران را نمایندگی می‌کنند که در شرکت‌های تابعه برق منطقه‌ای شاغل‌اند و به رغم سال‌ها سابقه کار استخدام رسمی نیستند و در بلاتکلیفی شغلی به سر می‌برند.

اپراتورها که بارها در اعتراض به عدم تبدیل قراردادشان به قرارداد مستقیم با وزارت نیرو اعتصاب و اعتراض کرده‌اند سرانجام در خرداد سال جاری موفق شدند وزارت نیرو را ناگزیر کنند طرح جذب آن‌ها را ابلاغ کند اما این ابلاغیه هنوز به اجرا گذاشته نشده است.

به رغم تصویب مجلس و هیات دولت، و ابلاغ مصوبه توسط سازمان امور استخدامی، سازمان توانیر از استخدام رسمی اپراتورها سر باز می‌زند و در صدد است به جای اجرای مصوبه دولت، «آزمون» برگزار کرده، بخشی از اپراتورها را به طور گزینشی استخدام کند و از تعیین وضعیت سایر اپراتورها با بیش از ده سال سابقه کار سر باز زند.

یکی از اعضای «شورای هماهنگی اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق سراسر کشور» اخیرا به خبرگزاری کار ایران(ایلنا) گفته است سه ماه از نشست‌های تعیین وضعیت اپراتورها با حضور وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت توانیر و سایر مسئولان وزارت نیرو می‌گذرد. در این نشست پیشنهاد شده بود طرح طبقه‌بندی مشاغل کارگری برای کلیه شاغلان پست‌های فشار قوی برق کشور اجرا شود، از کلیه چارت‌های بلاتصدی توانیر برای استخدام اپراتورها استفاده شده و مابقی چارت‌های مورد نیاز از سایر شرکت‌های وابسته به وزارت نیرو تأمین شود اما در این مدت نه تنها هیچ اقدامی صورت نگرفته بلکه «برخی از مسئولان مانند گذشته طرح و برنامه‌ها را به دلخواه خود سوق داده‌اند.»

بنا بر همین گزارش وزارت نیرو و شرکت توانیر قصد دارند از طریق برگزاری آزمون بین شاغلان پست‌های فشار قوی برق کشور تخصیص ۴۰ درصد پست‌های بلاتصدی را به پذیرفته شدگان در آزمون اختصاص دهند.

اعضای «شورای هماهنگی اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق سراسر کشور»  پرسیده‌اند: «حال پرسش اینجاست که چه دست‌هایی پشت پرده اینگونه اقدامات است و از اینگونه اقدامات چه کسانی ذینفع هستند که سال‌هاست علیرغم تمام مجوزهای صادر شده جهت تبدیل وضعیت اپراتورهای قرارداد کار معین پست‌های فشار قوی برق کشور، سنگ‌اندازی انجام می‌شود؟»

بیشتر بخوانید:

روزانه حداقل سه کارگر در ایران کشته می‌شوند

Share