Share

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که در حمله اخیر اسرائیل به مواضع سپاه قدس در سوریه دست‌کم ۲۱ نفر، از جمله ۱۲ عضو سپاه کشته شدند. اسرائیل یک سامانه ضدموشکی جدید به نام «ختس شالوش» را آزمایش کرد نتانیاهو گفت کسانی که بخواهند اسرائیل را نابود کنند با مشت گره‌کرده مواجه خواهند شد.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

حمله موشکی ارتش اسرائیل به خاک سوریه سحرگاه دوشنبه ۱ بهمن/ ۲۰ ژانویه صورت گرفت.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته است در این حمله ۶ نفر از نیروهای دولتی سوریه و گروه‌های طرفدار آن و ۱۵ نفر از نیروهای خارجی، از جمله ۱۲ عضو سپاه پاسداران کشته شدند.

این نهاد مستقر در بریتانیا دلیل تلفات زیاد این حملات را شدت آن دانسته است. بنا به این گزارش، اسرائیل چندین حمله زمینی و هوایی با کمک هواپیماهای جنگی و موشک‌های زمین به زمین انجام داده و به مدت ۶۰ دقیقه اهداف نظامی مورد نظر خود را در ریف دمشق واقع در جنوب غربی بمباران کرده است.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای که صبح دوشنبه در حین عملیات منتشر کرد نوشت: «ما حمله به اهداف متعلق به نیروی قدس در خاک سوریه را آغاز کرده‌ایم. به ارتش سوریه هشدار می‌دهیم از اقدام علیه خاک یا نیروهای اسرائیلی خودداری کند.»

اسرائیل در گذشته درباره حملات خود در سوریه، سکوت می‌کرد اما در روزهای اخیر ارتش اسرائیل مستقیماً مسئولیت این حمله‌ها را برعهده می‌گیرد.

نیروی هوایی اسرائیل، در حملات دوشنبه به سامانه‌های ضدهوایی ارتش سوریه نیز حمله کرد، زیرا آن‌ها هنگام عملیات هوایی اسرائیل به سوی جنگنده‌های اسرائیلی موشک پرتاب کرده بودند.

اسرائیل می‌گوید روز قبل از این حمله، ظهر یکشنبه ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی، سپاه قدس یک موشک زمین به زمین از سوریه به سوی ناحیه کوهستانی حرمون در بلندی‌های جولان شلیک کرده بود که سامانه ضدموشکی «گنبد آهنین» اسرائیل، آن را مورد هدف قرار داد و پیش از آن که به خاک اسرائیل برسد آن را متلاشی ساخت.

فرماندهان سپاه پاسداران و همچنین فرمانده ارتش ایران در هفته گذشته اسرائیل را تهدید کردند و محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران در آذرماه گفته بود «کوچک‌ترین خطا برای اسرائیل آخرین خطا خواهد بود» و هر جنگ جدیدی به «محو این رژیم از جغرافیای سیاسی عالم» منجر خواهد شد.

اسرائیل امروز سه‌شنبه ۲۲ ژانویه / ۲ بهمن سامانه ضدموشکی ختس شالوش را آزمایش کرد. مسئولان نظامی اسرائیل گفتند این سامانه موفق شد یک موشک بالستیک را که به طور فرضی به سوی اسرائیل پرتاب شده بود، منهدم سازد.

این آزمایش ضدموشکی در حضور یک هیئت بلند پایه نظامی آمریکا برگزار شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل روز سه‌شنبه گفت هیچ کشوری نمی‌تواند در برابر رفتارهای دشمنی که او را به نابودی تهدید می کند ساکت بنشیند.

او گفت: «دشمنانی که می‌خواهند ما را نابود کنند بدانند که مشت گره کرده ما به آن‌ها اصابت می‌کند و ما از آ‌ن‌ها انتقام می‌گیریم.»

بیشتر بخوانید:

ارتش اسرائیل به مواضع سپاه قدس در دمشق حمله کرد

Share