Share

سه روز پس از حملات موشکی ارتش اسرائیل به پایگاه‌های سپاه قدس در خاک سوریه، روسیه این حملات را «خودسرانه» نامید و خواهان توقف آن‌ها شد.

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه

به‌گزارش رویترز، ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه چهارشنبه ۲۳ ژانویه / ۳ بهمن در پاسخ به پرسشی درباره حملات اخیر ارتش اسرائیل به خاک سوریه گفت: «اقدام به حملات خودسرانه در قلمرو یک کشور مستقل – که در این مورد ما درباره سوریه صحبت می‌کنیم – باید کنار گذاشته شود.»

ماریا زاخاروا افزود که چنین حملاتی به تنش موجود در منطقه می‌افزاید و به سود منافع درازمدت هیچ کشوری، از جمله اسرائیل، نیست.

حمله موشکی ارتش اسرائیل به خاک سوریه سحرگاه دوشنبه ۱ بهمن/ ۲۰ ژانویه صورت گرفت. به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، اسرائیل چندین حمله زمینی و هوایی با کمک هواپیماهای جنگی و موشک‌های زمین به زمین انجام داد و به مدت ۶۰ دقیقه اهداف نظامی مورد نظر خود را در ریف دمشق واقع در جنوب غربی بمباران کرد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه همچنین اعلام کرد که در این حملات ۶ نفر از نیروهای دولتی سوریه و گروه‌های طرفدار آن و ۱۵ نفر از نیروهای خارجی، از جمله ۱۲ عضو سپاه پاسداران کشته شدند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه افزود: «ما هرگز نباید اجازه دهیم سوریه که سال‌ها درگیر جنگ است، به عرصه حل و فصل مناقشات ژئوپلیتیکی تبدیل شود.»

اسرائیل می‌گوید روز قبل از این حملات، ظهر یکشنبه ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی، سپاه قدس یک موشک زمین به زمین از سوریه به سوی ناحیه کوهستانی حرمون در بلندی‌های جولان شلیک کرده بود که سامانه ضدموشکی «گنبد آهنین» اسرائیل، آن را رهگیری کرد و پیش از آن که به خاک اسرائیل برسد آن را منهدم ساخت.

بشار جعفری، نماینده سوریه در شورای امنیت شامگاه سه‌شنبه ۲۲ ژانویه / ۲ بهمن در سخنانی در این شورا تهدید کرد که اگر شورای امنیت تدابیر لازم برای توقف حملات مکرر اسرائیل به خاک سوریه را انجام ندهد کشورش در واکنش فرودگاه تل‌ آویو را بمباران خواهد کرد.

بشار جعفری گفت: «بمباران اسرائیل نقض آشکار قوانین بین‌المللی، منشور سازمان ملل و قطعنامه‌های شورای امنیت است.»

صبح چهارشنبه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد که عملیات در سوریه ادامه خواهد داشت. او که از یک پایگاه نظامی اسرائیل بازدید می‌کرد گفت: «ارتش اسرائیل تنها ارتشی که با نیروهای نظامی ایران در سوریه می‌جنگد.> او تأکید کرد که مطمئن است که بر «دشمن» پیروز خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

«دست‌کم ۱۲ عضو سپاه در حمله اسرائیل به سوریه کشته شدند»

Share