Share

وزارت خزانه‌داری آمریکا به فاصله یک ماه از آخرین تحریم‌های خود علیه ایران، چند شرکت هواپیمایی و دو نهاد نظامی را که به سپاه قدس و نقش آن در جنگ سوریه مربوط می‌شوند مورد تحریم قرار داد. یکی از شرکت‌ها در ارمنستان مستقر است و با شرکت هواپیمایی ماهان در ارتباط است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا ـ عکس از آرشیو

وزارت خزانه‌داری آمریکا ـ عکس از آرشیو

وزارت خزانه‌داری آمریکا پنج‌شنبه ۲۴ ژانویه / ۴ بهمن اعلام کرد که خطوط هوایی فارس ایر قشم، دو هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ خطوط هوایی فارس ایر قشم، شرکت مسافرتی فلایت تراول مستقر در ایروان را که با خطوط هوایی ماهان مرتبط است به دلیل حمل تسلیحات به سوریه را تحریم کرده. علاوه بر این وزارت خزانه‌داری آمریکا لشگر فاطمیون را به خاطر استفاده از مهاجران افغانستانی و لشگر زینبیون را به دلیل به‌کارگیری مهاجران پاکستانی در سپاه قدس برای اعزام به سوریه، در فهرست تحریم‌های اقتصادی خود قرار داده است.

استیو منوچین، ‌ وزیر خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای گفته است: ‌ «رژیم بی‌رحم ایران از جامعه پناهجویان را از دسترسی به خدمات اساسی مانند آموزش محروم می‌کند و از آن‌ها به عنوان سپر انسانی در جنگ سوریه استفاده می‌کند.»

وزیر خزانه‌داری آمریکا همچنین گفته است: «هدف قرار دادن دارایی‌های شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و دیگر نمایندگان خارجی بخشی از فشارهای روزافزون ما برای قطع شبکه‌های غیرقانونی است که رژیم ایران برای صدور تروریسم و ایجاد ناآرامی در سراسر جهان از آن استفاده می‌کند.»

سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی نیز گفته است که رژیم ایران از افرادی که ۱۴ سال بیشتر سن ندارند، تحت هدایت سپاه قدس برای شرکت در جنگ سوریه استفاده می‌کند.

مندلکر افزود: «ایران همچنان از ماهان ایر و بخش حمل و نقل تجاری خود برای انتقال افراد و سلاح‌های لازم برای پیشبرد این کارزار غم‌انگیز و جنگ‌های فرقه‌ای در سراسر منطقه استفاده می‌کند.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در توئیتر از این اقدام خزانه‌داری آمریکا حمایت کرد و نوشت: «وزارت خزانه‌داری رژیم ایران را به‌خاطر شکار پناهندگان و استفاده از آن‌ها به‌عنوان “گوشت دمِ توپ” در سوریه تحریم می‌کند. این کار چند روز پس از ممنوع کردن خط هوایی ماهان توسط آلمان و پس از اقدام اخیر علیه استفاده شنیع رژیم ایران از کودک سربازها صورت می‌گیرد.»

پمپئو افزوده است: «کارزار فشار حداکثری ادامه دارد.»

پیش از این وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا اعلام کرده بود که شرکت ماهان همکاری بسیار نزدیکی با سپاه پاسداران و سپاه قدس دارد و تسلیحات مورد نیاز شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران و حزب‌الله لبنان را به سوریه و لبنان انتقال می‌دهد. ماهان‌ایر از سال ۱۳۹۰ در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته، اما اکنون بحث بر سر گسترش این تحریم‌هاست.

آلمان نیز دوشنبه ۲۱ ژانویه / یکم بهمن مجوز شرکت هواپیمایی ماهان برای فعالیت در این کشور را لغو کرد. دلایل لغو مجوز هواپیمایی ماهان از یک طرف نگرانی‌ها در مورد امنیت پرواز است و از طرف دیگر این ظن وجود دارد که ماهان برای مقاصد نظامی به کار گرفته می‌شود. دولت آلمان مشکوک است که شرکت هواپیمایی ماهان از سوی سپاه پاسداران برای مقاصد نظامی و همچنین فعالیت‌های تروریستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در حال حاضر چندین کشور اتحادیه اروپا ایران را به انجام فعالیت‌های جاسوسی یا برنامه‌ریزی برای انجام حملاتی در این قاره متهم کرده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا آخرین بار در آبان‌ماه سال جاری با تحریم ۹ فرد و نهاد در یک شبکه بین‌المللی، اعلام کرد رژیم ایران در این شبکه از راه همکاری با شرکت‌های روسی میلیون‌ها بشکه نفت در اختیار رژیم سوریه قرار داده است.

به‌گفته «اداره کنترل دارائی‌های خارجی» در وزارت خرانه‌داری آمریکا رژیم بشار اسد وسیله انتقال میلیون‌ها دلار پول به نیروی قدس سپاه پاسداران را فراهم می‌کند و آن پول‌ها در نهایت به دست حماس و حزب‌الله لبنان می‌رسد. محمدعامر الشُویکی شهروند سوریه، و «گلوبال ویژن گروپ»، شرکت او در روسیه، از جمله تحریم‌شدگان بودند.

بیشتر بخوانید:

آمریکا چند فرد و نهاد ایرانی را در رابطه با شبکه تأمین مالی سپاه قدس تحریم کرد

آمریکا: شرکت‌های وابسته به سپاه قدس اسکناس تقلبی یمنی چاپ می‌کنند

Share