Share

دادگاهی در ترکیه دستور داده است که لیلا گووَن، نماینده پارلمان این کشور و طرفدار کردها که در زندان در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد، آزاد شود. او می‌خواهد پس از آزادی به اعتصاب خود ادامه دهد.

لیلا گووَن (راست)، نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها در پارلمان ترکیه، پس از آزادی از زندان

لیلا گووَن (راست)، نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها در پارلمان ترکیه، پس از آزادی از زندان

خبرگزاری آناتولی ترکیه جمعه ۲۵ ژانویه / ۵ بهمن اعلام کرد که لیلا گووَن، نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها در پارلمان این کشور، در جریان محاکمه از اتهامات تروریستی تبرئه اما از خروج از کشور ممنوع شد.

لبلا گوون ۷۹ روز در اعتصاب غذا بود. اعتصاب او در اعتراض به شرایط زندان عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) که گفته می‌شود به‌طور غیرقانونی در انزوا نگهداری می‌شود، انجام شد.

منابع کردی گفته‌اند که در جلسه دادگاه نه لیلا گوون، نه وکلای او و نه کسانی به‌عنوان تماشاگر حضور داشتند.

دادستان خواهان تداوم حبس او بود اما هیئت دادگاه اعلام کرد که مدارک جمع‌آوری شده کافی است و او باید آزاد شود.

بیش از ۲۵۰ زندانی در ماه جاری به اعتصاب غذای گوون پیوستند. همچنین گروهی ۱۵ نفره در استراسبورگ فرانسه از حدود دو ماه پیش و ناصر یاگز، عضو حزب دموکراتیک خلق‌ها نیز از بیش از یک ماه پیش در شهر هولیر اقلیم کردستان در همبستگی با گوون در اعتصاب بودند.

لیلا گوون یک سال است که در بازداشت به‌سر می‌برد. بازداشت او به‌دلیل اظهارات انتقادی‌اش درباره عملیات مرزی ترکیه در سوریه علیه کردهای این کشور صورت گرفت. دولت ترکیه کردهای سوریه را تروریست می‌داند.

در ترکیه معمولاً کسانی که دست به اعتصاب غذا می‌زنند غذا نمی‌خورند اما برای ادامه زندگی آب شیرین می‌نوشند. لیلا گوون نیز در این مدت چنین کرد. حزب دموکراتیک خلق‌ها گفته بود که وضعیت جسمانی او به مرحله بحرانی رسیده است.

پس از آزادی لیلا گوون، رسانه‌های کُردی‌ از استقبال مردم از او خبر داده و نوشتند جمعی از مردم با هلهله و سردادن شعار «زنده ‌باد مقاومت لیلا گوون» و «لیلا مایه‌ کرامت خلق‌مان است»، از او استقبال کردند.

پروین بولدان، یکی از رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها گفته است که گوون به خانه‌اش منتقل می‌شود و در آن‌جا به اعتصاب غذای نامحدود خود ادامه می‌دهد.

روز گذشته، پنج‌شنبه ۲۴ ژانویه / ۴ بهمن، ۵۰ برنده‌ جایزه‌ نوبل در نامه‌ای خطاب به نهادهای بین‌المللی خواهان رفع حصر و انزوای عبدالله اوجالان شدند. این نامه را آدولف پرز اسکویل، برنده‌ جایزه‌ صلح نوبل در سال ۱۹۸۰ ارسال کرده است. شیرین عبادی از ایران، دزموند توتو از آفریقای جنوبی، بتی ویلیامیز از ایرلند شمالی، دودلی آر. هرشباخ از آمریکا، یواخیم فرانک از آلمان از جمله امضا‌کنندگان این نامه هستند.

این نامه به توربون جاکلند دبیرکل شورای اتحادیه‌ اروپا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ اروپا، میروسلاو لاشاک رئیس سازمان همکاری و امنیت اروپا و رایت بریلات دبیرکل کمیته‌ پیشگیری از شکنجه‌ در شورای اروپا ارسال شد.

در این نامه برندگان جایزه نوبل در رشته‌های مختلف، پشتیبانی خود را از لیلا گوون ابراز داشتند و وضعیت سلامت او را خطرناک توصیف کردند.

بیشتر بخوانید:

ترکیه: به حملات خود علیه پ‌ک‌ک در عراق ادامه می‌دهیم

Share