Share

به گزارش «گاردین»، وزیر خارجه بریتانیا شرکت در اجلاس لهستان برای مقابله با ایران را به صورت مشروط پذیرفته. شرط جرمی هانت برگزاری مذاکرات درباره وضعیت یمن در حاشیه این اجلاس است. در همان حال وزارت خارجه آمریکا چهار موضوع اصلی این اجلاس لهستان را اعلام کرد: «بحران‌های منطقه و تأثیر آن بر مردم خاورمیانه»، «توسعه موشک‌های بالستیک»، «امنیت سایبری و تهدیدهای نوظهور برای بخش انرژی» و «مقابله با افراط ‌گرایی و مسائل مالی غیرقانونی» در خاورمیانه.

هانت (چپ تصویر) نخستین وزیر خارجه کشورهای اروپایی است که شرکت در اجلاس لهستان را به صورت مشروط پذیرفت ــ عکس از آرشیو

هانت نخستین وزیر ارشد اروپایی است که حضور در اجلاس لهستان را می‌پذیرد. این اجلاس ۱۳ فوریه در ورشو برگزار خواهد شد. آمریکا ابتدا آن را نشستی برای تشکیل یک ائتلاف علیه فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران خوانده بود.

اروپایی‌ها تا کنون تمایل چندانی به شرکت در این اجلاس نشان نداده‌اند. آنها اجلاس لهستان را بخشی از طرح ایالات متحده برای از‌بین‌بردن حمایت اتحادیه اروپا از توافق هسته‌ای با ایران می‌دانند.

اتحادیه اروپا و ایالات متحده نگرانی‌های مشترکی درباره رفتار جمهوری اسلامی، به‌ویژه بر سر برنامه موشکی بالستیک‌اش دارند اما خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) با مخالفت اروپایی‌ها مواجه شد. از مدت‌ها پیش اروپا قرار است ساز و کار مالی ویژه‌ای برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران به راه بیندازد اما این هدف هنوز تحقق نیافته است.

واشنگتن وزیران ۷۰ کشور جهان را برای شرکت در اجلاس لهستان دعوت کرده‌ است. پس از آنکه اروپایی‌ها از پذیرفتن دعوت در این نشست دو روزه با تمرکز ویژه بر مقابله با ایران سر باز زدند، دیپلمات‌های آمریکایی دستور کار آن را وسیع‌تر کردند. وزارت خارجه آمریکا جمعه ۲۵ ژانویه/ ۵ بهمن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد چهار موضوع اصلی دارد: «بحران‌های منطقه و تأثیر آن بر مردم خاورمیانه»، «توسعه موشک‌های بالستیک»، «امنیت سایبری و تهدیدهای نوظهور برای بخش انرژی» و «مقابله با افراط ‌گرایی و مسائل مالی غیرقانونی» در خاورمیانه. قرار بود در این اجلاس سوریه نیز به بحث گذاشته شود اما ظاهراً ایالات متحده از طرح این موضوع صرف‌نظر کرده.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا این هفته در واشنگتن پس از مذاکره با مایک پومپئو، همتای آمریکایی‌اش حضور در نشست لهستان را پذیرفت اما به این شرط که در حاشیه این اجلاس نشستی هم درباره یمن با حضور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، آمریکا و بریتانیا برگزار شود.

عربستان و امارات حامیان اصلی دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری برکنارشده یمن در کودتای حوثی‌ها هستند. حوثی‌های «انصارالله» یمن اواخر ۲۰۱۴ صنعا، پایتخت را تصرف کردند. عربستان در رأس ائتلاف عربی از ۲۰۱۵ مداخله نظامی برای مقابله با شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران را آغاز کرد.

دولت‌های غربی و نهادهای حقوق بشری بین‌المللی از ریاض به دلیل ارتکاب جنایت‌های جنگی در یمن بارها انتقاد کرده‌اند. کشورهایی همچون آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه به عربستان و امارات تسلیحات نظامی می‌فروشند و به دلیل جنگ یمن تحت فشار حامیان حقوق بشر قرار گرفته‌اند. یمن صحنه وخیم‌ترین بحران انسانی جهان کنونی است.

هانت می‌خواهد در مذاکرات یمن آتش‌بس شکننده برقرارشده در بندر الحدیده، مهم‌ترین دروازه ورود دارو و غذا به کشور قحطی‌زده یمن را حفظ کند. این آتش‌بس جلوی حمله ائتلاف عربی به این بندر را گرفت اما حالا عربستان سعودی معترض است که حوثی‌ها آتش‌بس را رعایت نمی‌کنند. حوثی‌ها نیز اتهام مشابهی به ائتلاف عربی وارد می‌کنند.

دولت منصور هادی ادعا کرده که بیش از ۴۰۰ نقض آتش‌بس از سوی حوثی‌ها را ثبت و مستندسازی کرده است. این دولت مستقر در عدن از مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن خواسته است که نقض آتش‌بس از سوی حوثی‌ها را اعلام کند.


در همین زمینه:

نماینده آمریکا در شورای امنیت: هدف اجلاس لهستان تخریب ایران نیست

Share