Share

شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که نفت خام برای چهارمین بار در بازار انرژی عرضه می‌شود. طبق این اطلاعیه این بار نفت خام سبک ایران با قیمت هر بشکه ۵۶ دلار و ۲۴ سنت در میز معامله بورس انرژی قرار می‌گیرد.

نفت خام برای چهارمین‌بار در بورس انرژی عرضه می‌شود (عکس: آرشیو)

با خروج آمریکا از برجام و تحریم نفتی ایران، وزارت نفت عرضه نفت خام به بخش خصوصی در بازار بورس را آغاز کرد. یکشنبه ۶ آبان سال جاری یک میلیون بشکه نفت خام در بازار انرژی عرضه شد که ۲۸۰ هزار بشکه از آن به قیمت ۷۵ دلار و ۸۵ سنت به فروش رسید.

شرکت ملی نفت ایران دوشنبه ۸ بهمن با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که یکشنبه ۱۵ بهمن برای چهارمین بار نفت ایران را در بازار انرژی عرضه می‌کند. نحوه معامله به این صورت بود که شرکت خصوصی ۲۰ درصد پول نفت را قبل از تحویل محموله پرداخت می‌کرد و ۸۰ درصد باقی مانده پول نیز با ضمانت یکی از بانک‌های مورد قبول وزارت نفت، ۵۰ روز بعد از تحویل به حساب شرکت ملی نفت ایران واریز می‌شد. اگر خریدار نمی‌توانست این محموله‌ها را به فروش برساند، با کسر پنج درصد از ارزش آن به عنوان جریمه، محموله را دوباره به شرکت ملی نفت ایران بازمی‌گرداند.

در نوبت قبلی مقدار پیش‌پرداخت از ۲۰ درصد به ۶ درصد کاهش یافت و به خریداران این امکان داده شده که حسابشان را به ریال با شرکت ملی نفت تسویه کنند. این تسهیلات اما موثر نبود: خریداران از نفت ایران استقبال نکردند و نفت خام فروش نرفت. در نوبت سوم یک میلیون بشکه نفت خام به قیمت پایه ۵۲ دلار و ۴۲ سنت به بازار عرضه شده بود.

اکنون در دور چهارم، شرکت ملی نفت در سازوکار پیش‎بینی شده برای تسویه حساب، هم امکان تسویه نقدی و هم تسویه اعتباری را در اختیار بخش خصوصی قرار داده، همچنین برای خریدارانی که به پرداخت اعتباری تمایل داشته باشند، مدت تسویه حساب از زمان بارگیری از ۶۰ روز در عرضه‌های پیشین به ۹۰ روز افزایش یافته است.

در مرحله چهارم عرضه نیز همانند نوبت قبل، حجم خرید حداقل تعداد ۳۵ هزار بشکه و قیمت پایه ۵۶ دلار و ۲۴ سنت برای هر بشکه تعیین شده است.

جمهوری اسلامی ایران امیدوار است که بخش خصوصی بتواند محموله‌های کوچک را به دلالان منطقه‌ای یا آسیایی بفروشد و به شرکت ملی نفت برای دور زدن تحریم‌ها کمک کند.

پالایشگاه‌های ایران همگی از نفت سبک استفاده می‌کنند. چنانچه محموله‌های نفتی در بازار انرژی به فروش نروند، جذب پالایشگاه‌های داخلی می‌شوند. در مورد نفت سنگین یا میعانات گازی چنین نیست. این محموله‌ها اگر فروش نروند، می‌بایست انبار شوند.

این نخستین بار است که شرکت‌های خصوصی ایران وارد خرید و فروش نفت می‌شوند.

ارزیابی‌های بین‌المللی حاکی است که صادرات روزانه نفت ایران به‌خاطر تحریم‌های آمریکا از ۲/۵ میلیون بشکه به یک میلیون بشکه سقوط کرده است. وزیر نفت ایران اعلام کرده فروش این محموله‌ها توسط بخش خصوصی موفقیت‌آمیز بوده است.

با آغاز مرحله دوم تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، هشت کشور به طور موقت تا مه سال جاری از تحریم نفتی ایران معاف شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هوک: معافیت از تحریم نفتی ایران به پایان رسید

 

Share