Share

سازمان عفو بین‌الملل در نامه سرگشاده‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی از بازداشت دوباره اسماعیل بخشی و سپیده قلیان ابراز نگرانی کرده است. عفو بین‌الملل احتمال داده که اسماعیل بخشی و سپیده قلیان مجدداً شکنجه شوند. این سازمان بین‌المللی خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط این دو زندانی شده است.

اسماعیل بخشی، کارگر نیشکر هفت‌تپه و سپیده قلیان، فعال مدنی

اسماعیل بخشی که در اعتراضات صنفی کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه بازداشت شده بود، اعلام کرد که در اطلاعات اهواز «تا سرحد مرگ» شکنجه شده. وزارت اطلاعات و دستگاه قضائی به همراه کمیسیون امنیت ملی مجلس هماهنگ با هم شکنجه او را «تکذیب» کردند. ۲۹ دی برنامه امنیتی « ۲۰:۳۰» در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با پخش گزارشی به نام «طراحی سوخته» اعتراف‌های اجباری اسماعیل بخشی، علی نجاتی و سپیده قُلیان را پخش کرد. سپیده قلیان بلافاصله در شبکه توئیتر به مستند واکنش نشان داد و گفت که اعتراف‌ها اجباری و تحت شکنجه بوده است. ساعتی بعد مأموران امنیتی به خانه قلیان حمله کردند، او و خانواده‌اش را کتک زدند و قلیان را به همراه برادرش بازداشت کردند. سندیکای نیشکر هفت‌تپه هم در همان روز اعلام کرد که مأموران امنیتی اسماعیل بخشی را نیز بازداشت کرده‌اند.

عفو بین‌الملل اکنون بیش از یک هفته بعد از بازداشت مجدد اسماعیل بخشی و سپیده قلیان نسبت به احتمال شکنجه آن‌ها هشدار داده و خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرطشان شده است.

عفو بین‌اللمل سه‌شنبه ۹ بهمن/ ۲۹ ژانویه در نامه سرگشاده‌ای از حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی خواسته که در وهله نخست، اسماعیل بخشی و سپیده قلیان بدون هیچ قید و شرطی آزاد شوند، چرا که – به گفته عفو بین‌الملل – آن‌ها صرفاً به دلیل استفاده‌شان از حق قانونی آزادی بیان و آزادی اجتماعات بازداشت شده‌اند.

عفو بین‌الملل سپس از روحانی خواسته است ترتیبی دهد که تا آزادی بخشی و قلیان این دو زندانی از هرگونه شکنجه و آزار مصون بمانند و سرانجام، به اتهام شکنجه آن‌ها رسیدگی شود و شکنجه‌گران در محاکم قضایی به طور عادلانه‌ای محاکمه شوند.

۶ بهمن سال جاری بیش از ۸۰۰ نفر از فعالان مدنی، هنرمندان و نویسندگان با انتشار بیانیه‌ای خواهان آزادی اسماعیل بخشی و سپیده قلیان شده بودند. امضاء‌کنندگان این بیانیه وزارت اطلاعات و شخص رئیس جمهوری را مسئول حفظ جان و سلامتی این دو زندانی دانسته‌ و خواهان آزادی آن‌ها شده‌ بودند:

«ما درهمبستگی با مطالبات کارگران هفت تپه از همه مردم و فعالان می‌خواهیم که آنها را تنها نگذارند و با درخواست آزادی اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، و تکرار خواسته‌های به‌حق آنها نشان دهند که کارگران ایران تنها نیستند و اعتراضات برابری خواهانه مردم ایران، صدای واقعی آنهاست.»

بیشتر بخوانید:

بیش از ۸۰۰ نفر: ما خواهان آزادی هر چه سریع‌تر اسماعیل بخشی و سپیده قلیان هستیم

 

Share