Share

رئیس جمهوری آمریکا از روند مذاکرات صلح افغانستان ابراز خشنودی کرد. در همان حال طالبان نیز اعلام کردند قصد ندارند در افغانستان به تنهایی حکومت کنند.

برخی از اعضای دفتر سیاسی طالبان در دوحه (عکس: آرشیو)

به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه ۳۰ ژانویه/ ۱۰ بهمن با ابراز خشنودی از روند مذاکرات صلح با طالبان اعلام کرد که در این مذاکرات هنوز خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان به بحث گذاشته نشده و توافقی هم با طالبان به دست نیامده است.

چهارمین دور گفت‌وگوها بین زلمی خلیل‌زاد، نماینده آمریکا در امور افغانستان و طالبان شنبه گذشته به پایان رسید. برخی رسانه‌ها گزارش داده بودند که آمریکا و طالبان بر سر جدول زمانی خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان به توافق رسیده‌اند. خلیل‌زاد اما در دیدار و گفت‌وگو با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان این خبر را تکذیب کرد. خلیل‌زاد گفت ساختار دولت آتی افغانستان نیز در دستور گفت‌وگوها با طالبان قرار ندارد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز پیش از این، روند مذاکرات را «خوب و پیش‌رونده» ارزیابی کرده اما یادآوری کرده بود که در چهارمین دور مذاکرات با طالبان هنوز توافقی حاصل نشده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شاهین سهیل، یکی از سخنگویان طالبان چهارشنبه ۳۰ ژانویه/ ۱۰ بهمن با ارسال یک پیام صوتی از آمادگی طالبان برای همکاری با دستگاه‌های دولت افغانستان خبر داده است.

سهیل که این پیام صوتی را از دفتر طالبان در دوحه برای خبرگزاری آسوشیتدپرس ارسال کرده، گفته است که هرگاه نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان خارج شوند، طالبان با سایر افغان‌ها بر اساس «مدارا» و همزیستی «برادرانه» همکاری خواهد کرد:

«ما به افغانستانی یکپارچه که همه افغان‌ها در آن زندگی کنند اعتقاد داریم.»

در پایان چهارمین دور مذاکرات طالبان با نماینده آمریکا، این گروه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود تا وقتی که مسأله خروج نیروهای خارجی از افغانستان باقی‌ است، پیشرفت در موضوعات دیگر میسر نیست.

زلمی‌خلیل‌زاد در دیدار و گفت‌وگو با اشرف غنی خاطرنشان کرده بود که حدود اختیارات او در حد فراهم آوردن زمینه مناسب برای مذاکرات بین دولت افغانستان با طالبان است.

آغاجان معتصم، وزیر دارایی در دوران حکومت طالبان در گفت‌وگو با شبکه طلوع‌نیوز افغانستان مذاکرات طالبان و نمایند‌گان آمریکا را در مرحله حساسی ارزیابی کرده و گفته است در بسیاری از مسایل نماینده آمریکا و طالبان به توافق نزدیک شده‌اند و بر سر برخی مسائل هم به توافق رسیده‌اند. به گفته معتصم قرار است در دور بعدی مذاکرات، این توافق‌ها به امضاء برسند. دور پنجم مذاکرات دوشنبه ۲۵ فوریه / ۶ اسفند در دوحه آغاز می‌شود.

بیشتر بخوانید:

خلیل‌زاد: با طالبان هنوز توافقی به‌دست نیامده است

 

Share