Share

بیست‌وپنجمین نمایشگاه کتاب تهران به‌روی علاقمندان به کتاب گشوده شد در حالی که بسیاری از شرکت‌های انتشاراتی مطرح از حضور در این رویداد فرهنگی بازمانده‌اند.

به گزارش منابع خبری ایران، بعد از ظهر دیروز، سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه، بیست‌وپنجمین دوره نمایشگاه کتاب تهران با حضور محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخی مسئولان اجرایی به‌شکل رسمی گشایش یافت.

نمایشگاهی که قرار بود بنا به ادعای بهمن دری، معاون فرهنگی وزارت ارشاد و رئیس بیست‌وپنجمین نمایشگاه کتاب تهران تنها نشر چشمه از حضور در آن محروم باشد اما نه تنها نشر چشمه بلکه ۱۰ ناشر دیگر از جمله نشر "آهنگ دیگر"، "امید فردا"، "کویر"، "تیمورزاده"، "دفتر شعر جوان"، "بوتیمار"، "طرح نو" ، "انتشارات بهشتی" از این رخداد فرهنگی حذف شدند. همچنین ناشرانی چون "اختران" و "آگاه" نیز همچون سال‌های گذشته از حضور در نمایشگاه‌ کتاب تهران بازمانده‌اند.

بنا بر اعلام بیشتر این ناشران آن‌ها، دارای تمام شرایط حضور بوده‌اند و در طول یک‌ سال اخیر، هیچ تخلفی از آن‌ها سر نزده است.

محمود احمدی‌نژاد، در مراسم گشایش نمایشگاه در سخنانی هنر نمایشگاه کتاب را "از میان برداشتن مرز‌ها و قید و بندها" دانست

این در حالی است که وزارت ارشاد، هیچ توضیح روشنی برای حذف این شرکت‌های انتشاراتی ارائه نکرده است.

وزیر ارشاد روز گذشته در حاشیه دیدار با هیئت رسانه‌ای لیبیایی، در مورد اخبار محروم ماندن برخی از ناشران از نمایشگاه کتاب تهران گفته بود: "فقط یک ناشر (چشمه) به دلیل تخلف اجازه حضور در نمایشگاه کتاب را ندارد."

محمود احمدی‌نژاد، در مراسم گشایش رسمی بیست‌وپنجمین نمایشگاه در سخنانی هنر نمایشگاه کتاب را "از میان برداشتن مرز‌ها و قید و بندها" و فرصتی دانست که "جان اندیشمندان، عاشقان و خواستاران عدالت در یک فضای مناسب و آرام با یکدیگر پیوند برقرار کنند."

وی نمایشگاه کتاب تهران را "میعادگاهی برای گردهم آمدن هر ساله اندیشمندان، عالمان و هنرمندان برای ایجاد فصلی مشترک در حوزه‌ فرهنگ" خواند.

رئیس جمهور ایران ابراز امیدواری کرد که "نمایشگاه کتاب تهران در آینده به یک جشنواره‌ جهانی تبدیل شود و پذیرای نمایندگان جهانیان باشد."

محمد حسینی نیز در این مراسم از کتاب به‌عنوان" آیینه فرهنگ، حکمت و فرزانگی" یاد کرد و عنوان‌بندی سالن‌های نمایشگاه کتاب را براساس ‌نام "شهدای اندیشه، قلم و محراب، شهدای دفاع مقدس و ترورهای هسته‌ای" اعلام کرد.

در بیست‌وپنجمین نمایشگاه کتاب تهران، برای نخستین بار انتشارات علمی و فرهنگی‌ برزیل، تاتارستان، مصر و تونس شرکت کرده‌اند.
 

Share