Share

جامعه اطلاعاتی آمریکا پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید کرد. با این‌حال دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا معتقد است که ایران همچنان «منبع بالقوه خطر و نزاع» است. همزمان با این تحولات، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای را یک‌بار دیگر تأیید کرد. ۳۰ تُن کیک زرد تولید کارخانه اردکان یزد نیز به اصفهان منتقل شد.

یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

به‌گزارش رویترز، یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه ۳۰ ژانویه / ۱۰ بهمن گفت: «ایران به تعهدات هسته‌ای خود در چهارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عمل کرده است.»

آمانو در همین حال تأکید کرد که «ضروری است ایران همچنان به اجرای کامل تعهدات خود ادامه دهد.»

چند ساعت پیش از انتشار سخنان یوکیا آمانو، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از انتقال دومین محموله کیک زرد از کارخانه اردکان یزد به مجتمع UCF اصفهان خبر داد و میزان آن را ۳۰ تُن عنوان کرد.

کیک زرد ارسالی در تأسیسات اصفهان خالص‌سازی می‌شود و سپس به‌منظور غنی‌سازی به تأسیسات نطنز انتقال می‌یابد.

به‌گفته صالحی ایران پیش از این از معدن گچین برای تولید کیک زرد استفاده می‌کرد که حجم آن ۱۲۰ تن بود اما با تمام شدن ظرفیت این معدن (روباز) دیگر بسته شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود در ۴ تا ۵ سال گذشته کارخانه اردکان یزد را بدین منظور راه‌اندازی کرده‌اند. این کارخانه ظرفیت فرآوری ۸۴ هزار تن کان‌سنگ اورانیوم را دارد.

صالحی اظهار امیدواری کرد که به‌زودی مقدار زیادی کیک زرد در ایران تولید شود.

مسئولان هسته‌ای ایران محموله انتقال یافته به تأسیسات اصفهان را بزرگترین محموله‌ کیک زرد تولید داخل عنوان کرده‌اند.

علی‌اکبر صالحی دوم بهمن‌ماه سال جاری خبر داده بود که به‌زودی۳۰ تن کیک زرد از کارخانه اردکان به اصفهان حمل خواهد شد.

کیک زرد یا اورانیوم خاک معدنی اورانیوم است که پس از گذراندن مراحل تصفیه و پردازش‌های لازم از سنگ معدنی آن تهیه می‌شود و می‌تواند در ادامه به اورانیوم غنی‌شده تبدیل شود تا از آن یا در سوخت نیروگاه‌های هسته‌ای در جهت اهداف صلح‌آمیز استفاده شود یا برای ساخت سلاح هسته‌ای؛ موضوعی که غرب در مورد ایران نگران آن است.

روز گذشته جینا هاسپل، رئیس سازمان سیا در کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا پایبندی ایران به برجام را تأیید کرد اما او هم مانند دن کوتس، رئیس اطلاعات ملی آمریکا معتقد بود که جمهوری اسلامی در نظر دارد «سطح پایبندی به برجام» را تنزل دهد. هاسپل گفت: «آن‌ها در تدارک‌اند توانایی [غنی‌سازی] اورانیوم را افزایش دهند و از توافق هسته‌ای یک قدم فاصله بگیرند. در حال حاضر پایبندند به برجام اما بحث‌هایی بین آن‌ها درگرفته که منافع اقتصادی‌شان از توافق هسته‌ای تأمین نشده.»

بر اساس توافق هسته‌ای، ایران مجاز است تا ۳،۶۷ درصد غلظت، اورانیوم را غنی‌سازی کند که این میزان برای تولید سلاح هسته‌ای کافی نیست. تا پیش از برجام ایران اورانیوم را تا ۳،۵ درصد و در مقطعی تا ۲۰ درصد غنی‌سازی می‌کرد.

علی‌اکبر صالحی همچنین در روز چهارشنبه خبر داد که چین سرعت همکاری‌های خود با ایران در بازطراحی رآکتور اراک را کاهش داده است.

صالحی گفت: «با اعلام خروج آمریکا از برجام، چین علی‌رغم تعهداتی که برعهده داشت، از سرعت همکاری‌ها با ما کاست و البته انتظار ما از طرف چینی، چیز دیگری بود.»

به‌گفته رئیس سازمان انرژی اتمی ایران «طرف چینی می‌گوید اگر با شما همکاری بکنم آمریکا ممکن است شرکت‌های چینی مرتبط با صنعت هسته‌ای را مورد تحریم قرار دهد.»

ایران در توافق هسته‌ای با بازطراحی رآکتور اراک موافقت کرد و ریاست کارگروه مسئول بازطراحی را آمریکا و چین به‌ طور مشترک برعهده گرفتند.

بیشتر بخوانید:

ترامپ جامعه اطلاعاتی آمریکا را به ساده‌لوحی در برابر ایران متهم کرد

Share