Share

سرمای کشنده در ایالت‌های غرب میانه آمریکا جان هشت تن را گرفته است. درجه هوا هنگام وزش باد تا منفی ۶۰ درجه سانتیگراد گزارش شده بود. جریان هوای سرد اکنون به سمت سوئد و بریتانیا روان است.

کلنجار با برف سنگین در دیترویت ــ عکس: AFP

در آمریکا، سرمای بی‌سابقه چهارشنبه ۳۰ ژانویه / ۱۰ بهمن باعث توقف قطارها و پروازها، بسته‌شدن مدارس و اداره‌ها و گشایش گرم‌خانه‌های اضطراری برای بی‌خانمان‌ها در دترویت، مینیاپولیس و شیکاگو شده است.

به گزارش رسانه‌های آمریکایی، سرما تاکنون جان ۸ تن را گرفته است. مجری‌های تلویزیونی در برابر دوربین‌ها نشان می‌دادند که چگونه آب در دو سه ثانیه یخ می‌بندد‌. خدمات عمومی از جمله جمع‌آوری زباله به تأخیر افتادند. شرکت پست آمریکا هم از توقف فعالیت‌هایش در برخی مناطق بسیار سرد خبر داد. حتی پلیس در برخی منطقه‌ها فعالیت‌های خود را به دلیل سرمای زیاد موقتاً‌ تعطیل کرده بود. ساعت‌های ملاقات با زندانیان هم در برخی مناطق لغو شد.

مقام‌های بهداشتی آمریکا به شهروندان هشدار داده‌اند که تنها در شرایط ضروری از خانه‌ها خارج شوند. بر اساس گزارش‌ها، امروز پنج‌شنبه این هوای سرد ادامه خواهد داشت و به تدریج به سمت شرق خواهد رفت.

با این حال پیش‌بینی می‌شود که جمعه درجه هوا در حدود منفی ۲۰ درجه باقی بماند.

به گزارش روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز»، این سرما برای ایالت‌های غرب میانه، به ویژه شیکاگو در این موقع از سال غیرمنتظره است.

سرمای قطبی در بریتانیا و سوئد

به گزارش هواشناسی سوئد، در شمال این کشور درحه حرارت به منفی ۳۹,۵ درجه سانتیگراد رسیده: سردترین درجه حرارتی که این ماه ثبت شده است. سردترین درجه حرارت ثبت‌شده در سوئد منفی ۵۲,۶ درجه در ۱۹۶۶ بود.

درجه هوا در شمال نروژ و فنلاند نیز در همان حوالی گزارش شده است.

این سرمای شدید در حالی به کشورهای اسکاندیناوی رسیده است که ژانویه سال جاری میلادی در این کشورها از حد معمول گرم‌تر گزارش شده بود.

بریتانیا نیز سردترین شب زمستان امسال را در اسکاتلند تجربه کرد: منفی ۱۱ درجه سانتیگراد. فرودگاه‌های منچستر و لیورپول موقتاً غیرفعال شدند و حرکت برخی از قطارها نیز لغو شد.

سرمای کشنده و گرمایش زمین

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که به اظهارنظرهای غیرعلمی درباره تغییرات اقلیمی شهرت دارد،‌ در واکنش به سرمای شدید ایالت‌های غرب میانه کشورش در توئیتی نوشت که «چه اتفاقی پس برای گرمایش زمین افتاد؟ لطفاً سریع برگرد لازمت داریم!»


ترامپ تغییرات اقلیمی بر اثر تولید گازهای گلخانه‌ای را حقه خوانده و آمریکا را از معاهده اقلیمی پاریس بیرون کشیده است. با این حال، دانشمندان و متخصصان متفق‌القولند که سرمای کشنده در زمستان و گرمای طاقت‌فرسا در تابستان، هر دو از اثرات جانبی گرمایش زمین هستند.

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند که گرم‌شدن یخ‌های قطبی جریان‌های آبی و هوایی را تغییر داده است و باعث شده که هوای قطبی به سوی مدارهای پایینی حرکت کند.

دانشمندان می‌گویند بر اثر تغییرات اقلیمی ناشی از گرمایش جهانی زمین زمستان‌ها کوتاه‌تر اما دشوارتر و سخت‌تر خواهند شد.


در همین زمینه:

اخطارهای طبیعت ادامه دارد: ذوب شتابان یخ‌های شمالگان

کاخ سفید گزارش نهادهای دولتی درباره اثرات وخیم گرمایش زمین را «نادقیق» خواند

Share