Share

جلسه مقدماتی رسیدگی به اتهام مجریان قتل علی معتمد (محمدرضا کلاهی) برگزار شد. دادگاه رسیدگی به پرونده این متهمان را به اوایل فروردین موکول کرد و برای آمر این قتل پرونده جداگانه‌ای تشکیل شد.

بنا به تحقیقات دادستانی هلند، علی معتمد، تکنیسین برق در هلند (راست) همان محمدرضا کلاهی،‌ متهم به بمب‌گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی (چپ) است ــ عکس از آرشیو

دادگاه شهر لیلی‌استاد هلند جمعه یکم فوریه / ۱۲ فروردین جلسه مقدماتی رسیدگی به پرونده قتل علی معتمد (محمدرضا کلاهی) را برگزار کرد. انور آ. ۲۸ ساله و مورو‌ا م. ۳۵ ساله به اجرای نقشه قتل معتمد متهم شده‌اند. دادگاه معین کرد که به اتهام‌های این دو در ۲۶ و ۲۹ مارس (۶ و ۹ فروردین) رسیدگی کند.

علی معتمد که تحقیقات دادگاه نشان داد همان محمدرضا کلاهی صمدی، متهم بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۰ است، در هلند تکنیسین برق بود و در شهر آلمیره در نزدیکی آمستردام زندگی می‌کرد. او روز ۱۰ دسامبر ۲۰۱۵، زمانی که برای رفتن به سر کار از خانه خارج شد، با شلیک چند گلوله کشته شد.

هرچند اوایل ژانویه وزیر کشور و معاون نخست‌وزیر هلند از دست‌داشتن جمهوری اسلامی در این قتل‌ها خبر داده‌بودند، دادستانی این کشور می‌گوید هنوز ارتباطی بین قاتلان و تهران نیافته است.

با این حال طی تحقیقات دادگاه مشخص شده است که نااوفال ف.، یک تبهکار حرفه‌ای زندانی دستور قتل را به انور آ. و موروا م. داده بود.

دادستانی معین کرده است که رسیدگی به اتهامات آمر قتل را در ماه مه (اردیبهشت) پیگیری کند.

از مکالمات تلفنی کدگذاری‌شده میان متهمان به‌نظر می‌رسد که آن‌ها از هویت واقعی علی معتمد و انگیزه قتل او اطلاعی نداشته‌اند. به گفته دادستانی هلند دو متهم ۱۳۰ هزار یورو بابت این قتل پول گرفته‌اند.

هنوز مشخص نیست چه کسی این پول را به آنها پرداخت کرده است.

جمهوری اسلامی به دست‌داشتن در قتل یک تن دیگر در هلند هم متهم شده است. احمد مولا ابوناهض مشهور به احمد النیسی، یکى از رهبران و بنیانگذاران «جنبش آزادى‌بخش الأحواز» ‌۸ نوامبر ۲۰۱۷ مقابل منزلش در کوچه «یان فان ری بیک استرات» در شهر لاهه بر اثر اصابت سه گلوله به سرش به قتل رسید.


در همین زمینه:

دادستانی هلند: هنوز ارتباطی بین دولت ایران و قتل محمدرضا کلاهی پیدا نشده است

Share