Share

عربستان سعودی با هشدار به ایران تأکید کرد، هیچ تهدیدی علیه حق حاکمیت کشورهای حوزه خلیج فارس را تحمل نمی‌کند.

به گزارش رویترز، شاهزاده نایف، ولیعهد و وزیر کشور عربستان روز چهارشنبه، ۱۳ اردیبهشت (دوم ماه مه) در اجلاس وزرای کشور شورای همکاری خلیج فارس در ریاض، پایتخت عربستان گفت: "هر آسیبی که به هر کدام از کشورهای ما وارد شود، مانند آن است که همه ما دچار آسیب شده‌ایم."

او در ادامه سخنان خود اظهار داشت، ایران جزایر سه‌گانه را "اشغال" کرده ‌است و آن را محکوم کرد.

در روزهای اخیر، پس از سفر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران به جزیره ابوموسی تنش میان ایران و امارات متحده عربی بر سر جزایر سه‌گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک بالا گرفته ‌است.

امارات این جزایر را متعلق به خود می‌داند در حالی که ایران همواره تأکید کرده‌ است جزایر سه‌گانه جزء تفکیک‌ناپذیر سرزمین ایران هستند.

عربستان معتقد است که ایران در قیام شیعیان بحرین علیه حکومت سنی‌مذهب آن نقش دارد، از این رو شاهزاده نایف رفتار ایران را در این‌باره محکوم کرد

در این مناقشه عربستان نیز جانب کشور متحد خود، امارات را گرفته ‌است به‌طوری که در همان زمان به بازدید احمدی‌نژاد از جزیره ابوموسی اعتراض کرد.

در جلسه روز گذشته وزرای کشور شورای همکاری خلیج فارس، یکی دیگر از موضوعات مورد بحث، رویدادهای بحرین بود که شاهزاده نایف در این مورد نیز اتهام‌هایی را متوجه ایران کرد.

عربستان معتقد است که ایران در قیام شیعیان بحرین علیه حکومت سنی‌مذهب آن نقش دارد، از این رو شاهزاده نایف رفتار ایران را در این‌باره محکوم کرد.

او گفت: "ما تأکید می‌کنیم که عربستان و دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج [فارس] به شکل یک‌پارچه کنار بحرین و امارات متحده عربی ایستاده‌ایم و از حق حاکمیت و ثبات آن‌ها دفاع می‌کنیم. همچنین امنیت آن‌ها را همچون امنیت تمام کشورهای شورای همکاری خلیج [فارس] در نظر می‌گیریم."

بحران در کشور بحرین نیز در روزهای اخیر به‌دنبال برگزاری مسابقات اتوموبیلرانی فرمول یک بالا گرفت.
در آستانه این مسابقات، بحرین شاهد اعتراضات دوباره مخالفان حکومت بود که مسابقات را تحت‌الشعاع خود قرار داد.

 

Share