Share

مصطفی ترک همدانی وکیل کارگران تامین اجتماعی یکشنبه ۱۴ بهمن برای تحمل حبس راهی زندان اوین شد. او با شکایت سعید مرتضوی به دلیل «نام‌بردن از او در مصاحبه‌ای پیش از قطعی شدن حکمش» به ۶ ماه حبس تعزیری و ۴۰ ضربه شلاق که به‌مدت یک سال تعلیق شده، محکوم شده است.

مصطفی ترک همدانی وکیل کارگران تامین اجتماعی

به گزارش هرانا، مصطفی ترک همدانی ابتدا در شعبه ۱۰۶۰  دادگاه کیفری تهران ویژه کارکنان دولت به اتهام «افتراء به جهت انتشار محتویات حکم غیرقطعی محکومیت سعید مرتضوی در جریان مصاحبه با یک خبرگزاری» به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری و تحمل ۴۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد،که این حکم در دادگاه تجدید نظر به۶  ماه زندان و ۴۰ ضربه شلاق تغییر پیدا کرد که حکم شلاق او به مدت یک سال تعلیق شده است.

پیشتر اکبر شوکت، عضو کارگری هیات امنای سازمان تامین اجتماعی در واکنش به رای دادگاه این حکم را «محیرالعقول» و شوک‌آور خوانده و گفته بود: مرتضوی از آقای ترک همدانی به خاطر نام بردن از او در مصاحبه‌ای پیش از قطعی شدن حکمش در پرونده تامین اجتماعی شکایت کرده است. وکیل کارگران با ادله و مدرک و سند به پشتوانه پیگیری پرونده تحقیق و تفحص از اموال به سرقت رفته سازمان تامین اجتماعی در مجلس شورای اسلامی پیگیر شکایت سازمان شد. این پرونده‌ چند ده هزار صفحه ضمیمه دارد اما آقای مرتضوی به‌جای پاسخگویی به تخلفات از وکیل کارگران شکایت می‌کند و برای او شش ماه حبس تعزیری می‌گیرد.

مصطفی ترک همدانی پیش از رفتن به زندان با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت: «با کمک دوستان همه تلاشم را از مجاری قانونی انجام دادم تا به زندان نروم اما نشد و ناچار از پذیرش زندانم. این را نوشتم تا کسی گمان نکند برای ادعای قهرمانی زندان رفتم».

پیمان حاج محمود عطار وکیل آقای ترک همدانی قبلا در ارتباط با محکومیت موکل خود گفته بود: «یک ماده قانونی وجود دارد که انتشار حکم پیش از قطعی شدن آن را در حکم افترا می‌داند اما این در حالی است که موکل در جایگاه وکیل کارگران تامین اجتماعی در پرونده مزبور، در مصاحبه‌ای که با یکی از رسانه‌ها داشته، نامی از مرتضوی نبرده و فقط به عنوان “مسئول سابق تامین اجتماعی” اشاره کرده است با این حال دادگاه به این موضوع توجهی نداشته است».

سعید مرتضوی دادستان پیشین تهران به اتهام معاونت در قتل در پرونده بازداشتگاه کهریزک، با یک درجه تخفیف به دو سال حبس تعزیری و قطعی محکوم شده و اکنون باید در زندان باشد. او دو پرونده فساد مالی نیز در رابطه با سازمان تأمین اجتماعی دارد.

بیشتر بخوانید:

جایگاه روشن سعید مرتضوی در نظام، توضیح‌دهنده ابهام در جای کنونی او

Share