Share

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق قتل علا مشذوب، داستان‌نویس و ادیب عراقی را محکوم کرد و خواهان معرفی آمران و عاملان این قتل شد.

علا مشذوب، داستان‌نویس و ادیب عراقی و از منتقدان اندیشه اسلام سیاسی در کربلا

علا مشذوب از منتقدان «اسلامی سیاسی» و اندیشه‌های آیت‌الله خمینی و همچنین نفوذ ایران در عراق بود. این نویسنده ۵۱ ساله عراقی شنبه گذشته در نزدیکی محل سکونتش در باب‌الخان در مرکز شهر کربلا به دست افراد ناشناس به ضرب ۱۳ گلوله کشته شد. او پیش از این حادثه در یک نشست ادبی در خانه نویسندگان کربلا شرکت کرده بود اما قدری زودتر از دیگران محل برگزاری نشست را ترک کرده بود.

دفتر محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق دوشنبه ۴ فوریه/ ۱۵ بهمن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:

«ما همچنان در انتظار روشن شدن نتیجه تحقیقات پیرامون قتل دکتر علا مشذوب، نویسنده عراقی در مرکز شهر کربلا هستیم. نیروهای امنیتی موظف‌اند عاملان و آمران این قتل را به مراجع قضایی معرفی کنند.»

علاء مشذوب در سال ۱۹۶۸ میلادی متولد شده بود. او در سال ۲۰۱۴ از دانشکده هنرهای زیبای بغداد مدرک دکترای خود را گرفت.

مشذوب عضو اتحادیه صنفی هنرمندان عراق، اتحادیه صنفی روزنامه‌نگاران عراق و اتحادیه ادیبان و نویسندگان عراق بود. از او بیش از ۲۰ اثر به جای مانده. اغلب آثار این نویسنده عراقی درباره تاریخ و فرهنگ یهودیان در شهر کربلا در دوران شکوفایی فرهنگی در عراق است.

احمد سعداوی نویسنده سرشناس عراقی که رمان «فرانکشتاین در بغداد» او به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسه نیز ترجمه شده در واکنش به قتل علاء مشذوب گفته است:

«شلیک کردن به کسی که جز تخیل و کلمه سلاحی در اختیار ندارد، شهامت و مهارت زیادی می‌طلبد.»

این نویسنده سرشناس نیز خواهان معرفی آمران و عاملان این جنایت شده است.

پیش از این تاره فارس، مدل عراقی و کرار النوشی، هنرمند عراقی به دست اشخاص ناشناس ترور شده بودند.

Share