Share

با پایان یافتن کار رأی‌گیری دور دوم انتخابات مجلس در تهران فهرست اولیه کسانی که بیشترین آرا را کسب کرده‌اند، منتشر شد.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، در این فهرست ۲۵ نفره بیژن نوباوه در صدر قرار دارد.

بر پایه این گزارش "اسماعیل کوثری، احمد توکلی، علی مطهری، علیرضا زاکانی، روح‌الله حسینیان، مهدی کوچک‌زاده، علیرضا محجوب، الیاس نادران، حسین مظفر، غلام‌رضا مصباحی‌مقدم و حمید رسایی" چهره‌های سرشناسی هستند که در فهرست اولیه نمایندگان تهران قرار دارند.

در دور اول انتخابات مجلس ایران تنها پنج نماینده از تهران توانستند با کسب اکثریت آرا به مجلس راه یابند و تکلیف ۲۵ نماینده دیگر این حوزه به دور دوم که روز جمعه ۱۵ تردیبهشت ۱۳۹۱ برگزار شد، کشیده شد.

در دور دوم انتخابات مجلس داریوش قنبری، سخنگوی فراکسیون اقلیت (اصلح‌طلبان) و محسن کوهکن، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس سرشناس‌ترین نمایندگانی هستند که نتوانستند به مجلس نهم راه پیدا کنند

غلام‌علی حداد عادل، محمد حسن ابوترابی فرد، علیرضا مرندی، مرتضی آقاتهرانی و مسعود میرکاظمی کاندیداهایی بودند که در دور اول انتخابات به عنوان نمایندگان تهران به مجلس راه یافته بودند.

در دور دوم انتخابات مجلس "داریوش قنبری، سخنگوی فراکسیون اقلیت (اصلح‌طلبان) و محسن کوهکن، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس هشتم" سرشناس‌ترین نمایندگانی هستند که نتوانستند به مجلس نهم راه پیدا کنند.

 ۱۳۰ نامزد به‌منظور تعیین ۶۵ کرسی باقی‌مانده مجلس در تهران و چند شهر دیگر در دور دوم انتخابات با هم رقابت کردند.

در روز گذشته شخصیت‌ها و مسئولان جمهوری اسلامی، از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رأی خود را به صندوق‌ها ریختند.

مرحله نخست انتخابات مجلس نهم ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۰ برگزار گردید. حکومت ایران میزان شرکت‌کنندگان در آن را ۶۴ درصد اعلام کرد و مدعی شد شرکت مردم بیشتر از دو دوره پیش انتخابات مجلس در ایران بود.

ادعای افزایش مشارکت شهروندان در انتخابات مجلس که با تبلیغات گسترده‌ای از سوی حکومت پوشش داده شد در شرایطی عنوان گردید که بر اساس آمار وزارت کشور، میزان مشارکت در انتخابات هفتمین دوره مجلس ۵۱ درصد و در انتخابات دوره هشتم ۵۵ درصد بوده است.

با این حال مخالفان حکومت ایران این گفته را رد می‌کنند و معتقدند تعداد شرکت‌کنندگان در نهمین دوره انتخابات مجلس کمتر از دوره‌های پیشین بوده است.

 

Share