Share

در ادامه بحران اقتصادی و سیاسی در ونزوئلا، با تحریم‌های نفتی آمریکا علیه این کشور، شرکت توتال فرانسه اعلام کرد که حساب‌های ونزوئلا در این شرکت مسدود شدند. آمریکا قصد دارد دارایی‌های خارجی ونزوئلا را در اختیار مخالفان دولت مادورو قرار دهد. گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا نیز می‌خواهد اموال خارجی این کشور را مسدود کند. او همچنین هیئت مدیره جدید شرکت نفتی سیتگو را معرفی خواهد کرد.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

به‌گزارش رویترز، پاتریک پویان، مدیرعامل اجرایی شرکت نفتی توتال فرانسه، پنج‌شنبه ۷ فوریه / ۱۸ بهمن اعلام کرد که حساب‌های ونزوئلا در این شرکت پس از تحریم‌های آمریکا مسدود شده‌اند.

آمریکا صنعت نفت ونزوئلا را تحریم کرده و درصدد انتقال دارایی‌های خارجی این کشور به مخالفان دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا است.

آمریکا خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا و رهبر اپوزیسیون را به‌عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا به‌رسمیت می‌شناسد و خواستار برکناری مادورو از قدرت است. نیکلاس مادورو نیز آمریکا را عامل تشدید نارضایتی‌ها و اعتراض‌ها علیه دولتش می‌داند و مخالفان را به برنامه‌ریزی برای کودتا متهم می‌کند.

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا روز پنج‌شنبه از اقدام جدید خوان گوایدو برای مسدود کردن اموال خارجی این کشور خبر داد و گفت گوایدو در روزهای آتی هیئت مدیره جدید شرکت نفتی سیتگو را معرفی می‌کند.

سیتگو هشتمین شرکت‌ بزرگ پالایشگاهی آمریکاست و به شرکت «پترولیوس دی ونزوئلا» (شرکت ملی نفت ونزوئلا) تعلق دارد و فعال‌ترین شرکت ونزوئلا در خارج از کشور محسوب می‌شود.

دولت آمریکا در چارچوب فشارهای خود بر نیکلاس مادورو شرکت «پترولیوس دی ونزوئلا» را مورد تحریم قرار داد.

مارکو روبیو همچنین اعلام کرد که دولت آمریکا اقدام گوایدو در تغییر هیئت مدیره سیتگو را به‌رسمیت خواهد شناخت.

یک سخنگوی شرکت سیتگو نیز این موضوع را تأیید کرده و گفته است این شرکت براساس قوانین آمریکا عمل خواهد کرد.

شرکت ملی نفت ونزوئلا (پترولیوس دی ونزوئلا) گفته است که اقدامات قانونی لازم را انجام خواهد داد تا مانع از کنترل دیگران بر شرکت سیتگو شود.

اپوزیسیون ونزوئلا روز گذشته، چهارشنبه ۶ فوریه / ۱۷ بهمن اعلام کرد که از درآمد انباشته‌شده در شرکت سیتگو برای تأمین مالی مبارزه در راه برکناری مادورو استفاده خواهد کرد.

در همین حال، خوان گوایدو ارتش ونزوئلا را فراخواند تا اجازه دهد کمک‌های انسانی بین‌المللی به داخل کشور ارسال شوند.

پیش از این، نمایندگان اپوزیسیون و خبرنگاران گزارش داده بودند که یک پل در مرز کلمبیا توسط یک تانکر و یک کانتنر بسته شده است. گوایدو هماهنگ‌کننده ارسال این کمک‌هاست. او این اقدام را بی‌معنی خوانده و گفته است دولت به شهروندان خود علاقه‌ای ندارد.

گوایدو گفت هر کاری که از دستش بر آید در راه ارسال کمک‌های انسانی به ونزوئلا انجام خواهد داد.

نیکلاس مادورو ارسال چنین کمک‌هایی را رد می‌کند و آن را بهانه‌ای برای آماده‌سازی حمله نظامی آمریکایی می‌داند.

تاکنون کشورهایی همچون ایران، روسیه، چین، ترکیه، کوبا و مکزیک از مادورو حمایت کرده‌اند و آمریکا و کشورهای اروپایی و همچنین گروهی از کشورهای آمریکای لاتین از گوایدو و برگزاری انتخابات جدید در ونزوئلا پشتیبانی کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

روسیه از گفت‌وگوی مادورو با اپوزیسیون حمایت کرد

Share