Share

بروکسل قصد دارد ریاض و پاناما را در فهرست سیاه کشورهایی قرار دهد که به قوانین مبارزه با پولشویی پایبند نیستند. این فهرست با فهرست گروه ویژه اقدام مالی ( FAFT) که ایران را شامل می‌شود تفاوت دارد.

آمریکا از کمیسیون اروپا خواست ریاض را در فهرست سیاه پولشویی قرار ندهد (عکس: نمایی از ریاض – آرشیو)

به گزارش فایننشال تایمز بریتانیا، فرانسه و آلمان سه قدرت اروپایی با قرار دادن عربستان سعودی در فهرست سیاه پولشویی مخالفت کرده‌اند، با این حال کمیسیون اروپا هفته آینده این فهرست را که علاوه بر عربستان سعودی پاناما و چند کشور دیگر را هم شامل می‌شود به تصویب می‌رساند.

دیپلمات‌های اروپایی به فایننشال تایمز گفته‌اند که در اجلاس وزیران خارجه اتحادیه اروپا که هفته گذشته در لهستان برگزار شد، درباره افزودن نام عربستان سعودی به فهرست یاد شده رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایی انجام گرفت. ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و متحدانش از بروکسل خواسته‌اند از این اقدام صرف‌نظر کند.علاوه بر سه قدرت اروپایی، اسپانیا، یونان، ایتالیا و بلژیک هم با این طرح مخالف‌اند.

فرانسه اعلام کرده که کمیسیون اروپا انگیزه‌های سیاسی را در تهیه فهرست سیاه پولشویی دخالت داده و بریتانیا هم گفته است پیش از آنکه ریاض به این فهرست افزوده شود، می‌بایست با عربستان وارد گفت‌وگو شد.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اما مصمم است که نام عربستان سعودی به فهرست سیاه پولشویی اتحادیه اروپا اضافه شود. این فهرست هفته آینده در کمیسیون اروپا به تصویب می‌رسد. در مجموع ۲۳ کشور در این فهرست قرار دارند. فهرست گروه ویژه اقدام مالی (FAFT) ۱۳ کشور از جمله ایران و سریلانکا را شامل می‌شود. پارلمان اروپا اعلام کرده که فهرست گروه ویژه اقدام مالی (FAFT) کامل نیست و برای مثال به پولشویی در پاناما بی‌توجه است.

روسیه در فهرست سیاه پولشویی اتحادیه اروپا قرار ندارد. بروکسل اما اعلام کرده که فعالیت‌های مسکو را زیر نظر دارد.

بیشتر بخوانید:

آمریکا و اوراق پاناما؛ دنبال سوزن در انبار کاه

Share