Share

ایرج قادری کارگردان و بازیگر سینمای ایران صبح امروز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، این کارگردان سینما ساعت چهار صبح امروز در بیمارستان مهراد تهران در گذشت.

فرح حیدری، مدیر فیلمبرداری آثار ایرج قادری درباره مراسم تشییع و خاکسپاری وی گفت: "متأسفانه همسر ایرج قادری پافشاری ‌و اصرار داشتند که هرچه سریع‌تر پیکر او دفن شود."

ایرج قادری از اوایل فروردین سال جاری خورشیدی به علت بیماری سرطان در بیمارستان مهراد تهران بستری شده بود

وی افزود: "من شب گذشته تا ساعت دو نیمه شب مطلع بودم که ایرج قادری زنده است اما متأسفانه ساعت چهار بامداد درگذشت و به خواست همسرش به سرعت کارهای وی انجام شد و در یکی از امامزاده‌های کرج دفن شد."

حیدری گفت: "متأسفانه همسر وی به این نکته مهم دقت نکرد که هنرمند تنها متعلق به خانواده‌اش نیست و متعلق به مردم و دوستدارانش است و بهتر این بود که تشییع جنازه در شأن ایشان صورت می‌گرفت."

به گفته وی در مراسم خاک‌سپاری ایرج قادری "کمتر از ۴۰ نفر" حضور داشتند.

در همین حال یکی از نزدیکان همسر ایرج قادری به خبرگزاری میراث فرهنگی (CHN) گفت: "مرحوم قادری به هیچ عنوان دوست نداشت مردم برای چنین روزهایی به زحمت بیافتند. همیشه و حتی در روزهای پایانی عمرش که توانایی تکلم داشت به این نکته اشاره می‌کرد و از همسرشان تقاضا می‌کرد مراسم دفن او کاملاً بی سر و صدا انجام شود."

قادری از اوایل فروردین سال جاری خورشیدی به علت بیماری سرطان در بیمارستان مهراد تهران بستری شده بود.

ایرج قادری طی ۵۶ سال فعالیت در سینما، ۴۱ فیلم سینمایی را کارگردانی کرده است. او همچنین در ۷۲ فیلم سینمایی به عنوان بازیگر ایفای نقش کرده و تهیه‌کنندگی ۹ فیلم سینمایی را نیز برعهده داشته است. این کارگردان تجربه نویسندگی چهار فیلمنامه را نیز در کارنامه کاری خود دارد.

فیلم سینمایی "شبکه" به کارگردانی قادری در نوبت اکران قرار دارد.

ایرج قادری پس از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ تا سال ۱۳۷۳ از فعالیت هنری منع شده بود. وی در سال ۷۳ با فیلم "می‌خواهم زنده بمانم" اجازه بازگشت به سینما را پیدا کرد.

 

Share