Share

با وجود فشارهای آمریکا برای پایان دادن به وابستگی عراق به برق ایران، این کشور برای یک سال دیگر از ایران برق خواهد خرید.

در ماه دسامبر آمریکا به عراق ۹۰ روز مهلت داد که به وابستگی خود به انرژی برق و گاز ایران پایان دهد

ایران و عراق قرارداد تولید برق خود را روز جمعه ۹ فوریه/ ۱۹ بهمن تمدید کردند. بر اساس این قرارداد، ایران ۱،۲۰۰ مگابایت برق به عراق صادر می‌کند.

این قرارداد نخستین بار در سال ۲۰۱۵ بسته شده و از آن زمان سالانه تمدید شده است.

در ماه دسامبر آمریکا به عراق ۹۰ روز مهلت داد که به وابستگی خود به انرژی برق و گاز ایران پایان دهد.

بغداد اعلام کرد که نمی‌تواند منبع دیگری برای انرژی در این مدت زمان پیدا کند و علاقه‌مند است روابط خوبی با همه کشورها داشته باشد و از منازعات ایران و آمریکا دور بماند.

وزیر نفت ایران هفته گذشته اعلام کرد که تمدید قرارداد ایران و عراق پس از توافق عراق برای بازپرداخت بدهی ۲ میلیارد دلاری‌اش در واردات انرژی از ایران صورت می‌گیرد. تابستان گذشته ایران صادرات برق به عراق را به سبب بدهکاری این کشور قطع کرده بود.

لوی الخطیب، وزیر انرژی عراق گفته که زیرساخت‌های برق این کشور از هم پاشیده و تا زمان بازسازی آن واردات انرژی راه‌حل موقت نیاز این کشور به انرژی است.

او گفته در جریان جنگ با داعش، عراق تولید ۴.۵۰۰ مگاوات برق را از دست داد و ۱۸ درصد سیستم انتقال و توزیع انرژی در این کشور از کار افتاد.

این کشور تخمین می‌زند که برای بازسازی این سیستم به دو سال زمان نیاز دارد.

تهران گفته آماده است تا به عراق برای بازسازی سیستم انرژی اش کمک کند. تهران می‌خواهد به یک قطب انرژی تبدیل شود و از طریق عراق به بازار منطقه‌ای دست پیدا کند.

رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران گفته: «ایران طرفیت بالایی دارد و علاقه‌مند است آن را با همسایگان خود تقسیم کند.»

روز چهارشنبه بانک مرکزی ایران و عراق قراردادی امضا کردند که بر اساس آن صادرکنندگان ایرانی قادر به استفاده از بانک‌های عراقی خواهند بود.

تلاش مقامات عراقی برای جایگزین کردن برق وارداتی از ایران

Share